Πρώτος βαθμός για την Κ20 της Νίκης

Τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα της Super League Κ20, κατέκτησε η Νίκη Βόλου απέναντι στον Εργοτέλη (0-0). Οι νεαροί του Παντελή Βαρβέκη έχασαν σωρεία ευκαιριών και θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη, ωστόσο δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Κορυφαίες ευκαιρίες τους, το δοκάρι του Τσιάκου στο 25’ και η κεφαλιά του Σιώμου στο 50’. Δοκάρι είχαν και οι φιλοξενούμενοι με τον Στογιάνοβιτς στο 32’.

Το παιχνίδι πάντως που έγινε στα Κανάλια προσέφερε απλόχερα θέαμα στους θεατές που το παρακολούθησαν που χειροκρότησαν θερμά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Οι παίκτες του Παντελή Βαρβέκη έστειλαν για ακόμη ένα ματς θετικά και ελπιδοφόρα μηνύματα, παίζοντας γρήγορο και επιθετικό ποδόσφαιρο. Το μόνο που τους έλειψε ήταν πραγματικά το γκολ…

Το Φιλμ του αγώνα:

Α’ Μέρος

1’ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσιάκου, από κοντινή απόσταση ο Καρακώστας κεφαλιά λίγο άουτ

6’ Σουτ του Καρακώστα η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι

12’ Σουτ του Ποζατζίδη έξω από την περιοχή φεύγει δίπλα από την εστία

25’ ΔΟΚΑΡΙ για τη Νίκη. Διαγώνιο σουτ του Τσιάκου μέσα από την περιοχή η μπάλα στο δοκάρι

32’ ΔΟΚΑΡΙ για τον Εργοτέλη. Ο Στογιάνοβιτς προσωπική ενέργεια η μπάλα χτυπά στο οριζόντιο πρώτα και μετά στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια διώχνει η άμυνα

40’ Από ευνοϊκή θέση ο Καρακώστας κεφαλιά πάνω στον τερματοφύλακα

41’ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Τσιάκου άουτ

Β’ Μέρος

50’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη. Ο Σιώμος με κεφαλιά από κοντινή απόσταση από τη μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα λίγο άουτ

57’ Κεφαλιά του Πέτση η μπάλα λίγο άουτ

65’ Σουτ του Ποζατζίδη μετά από κομπίνα απέκρουσε ο τερματοφύλακας

78’ Ο Νιάωτης μέσα από την περιοχή πλασάρει λίγο άουτ

80 Πλασέ του Πάσχου μετά από κόρνερ του Τσιάκου η μπάλα λίγο άουτ

92’ Από πλεονεκτική θέση ο Πάσχος πλασάρει αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ

Οι συνθέσεις:

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Π. Βαρβέκης): Δήμιζας, Γεωργαντζής, Αγγελής (55’ Μπλούχος), Στρούγγης, Μπρέγκασι, Ποζατζίδης (75’ Νιαώτης), Καρακώστας,  Πέτσης, Ξόμπλιος, Τσιάκος, Σιώμος (55’ Πάσχος)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Β. Πλεσίτης): Δασκαλάκης, Λίκα (58′ Μπερουασβίλι), Πολυχρονάκης, Τουρνάκης, Χαρκιουτσάκης, Βογιατζής, Γεννιτσαρίδης (39′ λ. τρ. Πιρουνάκης), Φουκαράκης, Μανουσάκης (72′ Τζούνιορ), Στογιάνοβιτς, Χρυσοφάκης.