Σπουδαία επιτυχία για τη Νίκη κόντρα στη Μελίκη

Μία πολύ σημαντική νίκη, που της εξασφαλίζει τη… μισή παραμονή της στη Γ’ Εθνική μπάσκετ ανδρών, πανηγύρισε η Νίκη Βόλου στο κλειστό της Νέας Ιωνίας. Με τη «δύναμη» της έδρας της και με έναν εκπληκτικό Φώτη Τάσσο, κέρδισε τη Μελίκη με 64-62. Πλέον οι κυανόλευκοι κρατούν την υπόθεση «παραμονή» αποκλειστικά στα χέρια τους. Αν είναι σοβαροί και προσεκτικοί και πάρουν τα παιχνίδια που μπορούν στη συνέχεια και είναι στα μέτρα τους, δεν θα αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα και θα σώσουν άνετα σχεδόν την κατηγορία.

Νωθρά ξεκίνησε το παιχνίδι η Νίκη Βόλου και βρέθηκε να χάνει στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με 14-8, από μία Μελίκη που έτρεχε πολύ μέσα στο γήπεδο και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους. Η Νίκη κατάφερε να μειώσει στον έναν πόντο με ένα σερί 5-0 (13-14), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με πέντε πόντους (15-20).