Το ετήσιο ραντεβού των αγωνιστικών Κατηγοριών κολύμβησης, με το αντίστοιχο Πανελλήνιο πρωτάθλημα για το 2022, πραγματοποιείται το ερχόμενο 4ήμερο (13-16 Ιουλίου) στο συγκρότημα των Κολυμβητηρίων του ΟΑΚΑ στο Μαρούσι, με 50 νεαρούς Βολιώτες και νεαρές Βολιώτισσες, από επτά συλλόγους να παίρνουν μέρος .
Στη Β’ Φάση της διοργάνωσης, μετέχουν συνολικά 1.640 κολυμβητές / τριες των Κατηγοριών Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α’ και Β’, Παίδων – Κορασίδων και Εφήβων – Νεανίδων, από 144 σωματεία όλης της χώρας.
Οι αγώνες θα διεξαχθούν στην εξωτερική (P5) πισίνα για τις κατηγορίες Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α’, Β’ (πρωινοί προκριματικοί) και την εσωτερική (P1), για τις υπόλοιπες κατηγορίες και τους τελικούς.
Οι ώρες έναρξης των αγώνων:
Τετάρτη, 13/7: 09.00, 16.30, 18.15
Πέμπτη, 14/7: 09.00, 16.30, 18.15
Παρασκευή, 15/7: 09.00, 16.45, 18.15
Σάββατο, 16/7: 09.00, 15.45, 17.00
Οι συμμετέχοντες και συμμετέχουσες στη διοργάνωση από την πόλη του Βόλου έχουν ως εξής ανά σύλλογο και ανά ηλικιακή κατηγορία (η σειρά όπως δίνεται στην ανακοίνωση της ΚΟΕ):
NOBA
Παίδες: Νίκος Παπαϊωάννου, Στέφανος Τριανταφυλλίδης
Παμπαίδες: Σπύρος Κολυμπάσης, Απόστολος Κουκουβίνος, Ταξιάρχης Τσούνης, Απόστολος Αγλαΐνης, Γιάννης Ζαφειράκος.
Παγκορασίδες: Ζωή Νικάκη, Αλεξάνδρα Τριανταφύλλου, Όλγα Τζώρτζη
ΟΕΑΝΑΒ
Έφηβοι: Νίκος-Ραφαήλ Καπαλάς, Θανάσης Μακρής
Παίδες: Παντελεήμων Μιχαηλίδης
Παμπαίδες: Απόστολος-Σταύρος Αλεξίου, Αλέξανδρος Γαβρινιώτης, Χρήστος Θειακός
Κορασίδες: Ελένη-Αλεξάνδρα Νέου
Παγκορασίδες: Ιωάννα-Μαρίνα Ασήμου, Αγορίτσα-Μαργαρίτα Καραΐσκου, Αθηνά Παπακρίβου, Μυροφόρα Μιχαηλίδη
Μαγνησιακός
Παίδες: Αλέξανδρος Ταλιαδούρος, Νίκος Πρίγκος, Βασίλης Σταθόπουλος, Βασίλης Γιαννιτσάκης, Γιάννης Κορώνης
Κορασίδες: Άρτεμις Γκιτέρσου
Παγκορασίδες: Βασιλική Γερμάνη, Δήμητρα Κωστάκη, Ασημένια-Ραφαέλλα Τσινοπούλου
Νίκη Βόλου
Παίδες: Νικος Κουκουσέλης, Γιάννης Θεοδοσόπουλος, Βαγγέλης Σανίδας
Υδάτινος Κόσμος
Παμπαίδες: Ορέστης-Νικόλαος Τριανταφυλλίδης
Παγκορασίδες: Φρειδερίκη Μπάρη, Γεωργία-Αναστασία Ματζαφλέρη, Μαρία Πλαΐνη
Ολυμπιακός Βόλου
Παίδες: Νίκος Λύτρας, Γιάννης Διβάνης
Παμπαίδες: Θανάσης Αυγέρος, Νίκος Κύρμας, Αλέξανδρος Χαζίζ
Κορασίδες: Βαρβάρα Αντωνίου, Ναυσικά Βαβίτσα
‘Αξιον Εστί
Έφηβοι: Λάζαρος-Παναγιώτης Γκέκας
Παίδες: Γιώργος Ιωαννίδης
Νεάνιδες: Ευτυχία Ιωαννίδη, Κατερίνα Σουμπάση, Σοφία Μαρκατά
Κορασίδες: Λαμπρινή Σουμπάση.