79-67 η Νίκη τα Φάρσαλα χωρίς Τσώλη και Γεωργίου

Το πρώτο της φιλικό στην έδρα της, το κλειστό της Νέας Ιωνίας, και το δεύτερο συνολικά, έδωσε η Νίκη Βόλου, επικρατώντας το Σάββατο του Γ.Σ. Φαρσάλων με 79-67. Οι κυανόλευκοι έδειξαν θετικά στοιχεία, αποδεικνύοντας ότι είναι μία γρήγορη ομάδα και πω έχουν βάλει ακόμη μεγαλύτερη ταχύτητα στο παιχνίδι τους, αλλά φυσικά διαπιστώθηκαν και αδυναμίες που πρέπει να βελτιωθούν. Μάλιστα, η φιλική επιτυχία ήρθε χωρίς τους Τσώλη και Γεωργίου, καθώς ο πρώτος δεν έχει ξεπεράσει ακόμη τον τραυματισμό στον καρπό, αλλά θα μπει από βδομάδα με μπάλα στις προπονήσεις, και ο δεύτερος είναι σε σχολή προπονητών στην Αθήνα, μαζί με τον Στέφανο Τύμπα, βοηθό του Λάμπρου Πρέκα.

Για τον τεχνικό της Νίκης το ζητούμενο είναι η σταδιακή βελτίωση, ώστε η ομάδα να είναι έτοιμη στην έναρξη του πρωταθλήματος.

Στα της εξέλιξης του ματς, η διαφορά των εννιά πόντων που πήρε η Νίκη στο πρώτο δεκάλεπτο, διατηρήθηκε ως το ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι την αύξησαν ελαφρώς, φτάνοντάς την στο τέλος στους 12.

Να σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια του αγώνα τραυματίστηκε ο Χαιρετίδης του Γ.Σ. Φαρσάλων.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 42-31, 62-54, 79-67