Αγχώθηκε η Εθνική Νεανίδων, αλλά νίκησε τη Σερβία στο ΕΑΚ του Βόλου

Αγχώθηκε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων στον δεύτερο αγώνα της στον Α’ Όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, στο κολυμβητήριο του ΕΑΚ Βόλου, τη Δευτέρα (2/9) το βράδυ.

Τελικά, παρότι δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στη Σερβία, στα τρία πρώτα οκτάλεπτα, πήρε την πολύτιμη νίκη με 17-11 (με καλή εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο), τη δεύτερη συνεχόμενη στη διοργάνωση και πάει φουλ για την πρωτιά στον Όμιλο και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά, καθώς αντιμετωπίζει σήμερα Τρίτη (3/9) στις 20.00 τη θεωρητικά αδύναμη Ρουμανία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε σημαντικές αδυναμίες στην άμυνα, κυρίως από την περιφέρεια και στα ίσα, ενώ δέχθηκε και κόντρες (και παρότι στο λιγότερο πήγε καλά με 3/11).

Απέναντι στις Σέρβες, που δείχνουν να έχουν κάνει σημαντική πρόοδο τα τελευταία χρόνια ενώ προηγήθηκε και με 3 γκολ (8-5 και 9-6), ισοφαρίστηκε με 9-9 στο 4.52’ πριν από τη λήξη του τρίτου οκτάλεπτου.

Σ’ εκείνο το σημείο ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστα Δήμου άλλαξε την τερματοφύλακα, βάζοντας την Ευαγγελία Καρύτσα στη θέση της Μαρίας Λάζαρη.

Γρήγορα άλλαξε η ψυχολογία, η άμυνα διορθώθηκε σημαντικά και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις με όλους τους τρόπους, έφτασε στη νίκη με τα έξι γκολ διαφορά και το τελικό 17-11.

Οκτάλεπτα: 4-3, 5-3, 2-3, 6-2.

ΕΛΛΑΔΑ: Λάζαρη, Καϊάφα 2, Μουστακαρία 1, Σιούτη, Φουντωτού, Τσιμάρα, Νίνου 3, Μπόβαλη 3, Τορνάρου 2, Μπιτσάκου 3, Τριχά 2, Χέλμη 1, Καρύτσα.

ΣΕΡΒΙΑ: Κούτσερα, Ποπόφ, Μίσκοβιτς 1, Τεοντόροβιτς, Λούγιτς 1, Άβντιτς 1, Σάρατς 1, Μιλίτσεβιτς 1, Καπλάρεβιτς, Ίλιτς 3, Γκάσιτς 1, Ρόντσεβιτς, Ίβκοβιτς.

Διαιτητές: Βαν Ντούινεν (Ολλανδία),  Καστρίλι (Ελβετία).

 

Αλλαγές στο πρόγραμμα

Οι νέες ώρες έναρξης των αγώνων, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων, όπως τροποποιήθηκαν για τις 4-8 Σεπτεμβρίου, έχουν ως εξής:

*4 Σεπτεμβρίου: 09.30 (θέσεις 13-16), 11.00 (θέσεις 13-16), 12.30 (νοκ άουτ αγώνας για τους «8»), 17.00 (νοκ άουτ αγώνας για τους «8»), 18.30 (νοκ άουτ αγώνας για τους «8»), 20.00 (νοκ άουτ αγώνας για τους «8»)

Σημείωση: Απευθείας στην 8άδα οι 1οι των 4 Ομίλων

*5 Σεπτεμβρίου: 09.30 (θέσεις 9-12), 11.00 (θέσεις 9-12), 12.30 (Προημιτελικός), 17.00 (Προημιτελικός), 18.30 (Προημιτελικός), 20.00 (Προημιτελικός)

*6 Σεπτεμβρίου: 15.30 (θέσεις 15-16), 17.00 (θέσεις 13-14), 18.30 (θέσεις 11-12), 20.00 (θέσεις 9-10)

*7 Σεπτεμβρίου: 10.00 (θέσεις 5-8), 11.30 (θέσεις 5-8), 18.30 (Ημιτελικός), 20.00 (Ημιτελικός)

*8 Σεπτεμβρίου: 10.00 (θέσεις 7-8), 11.30 (θέσεις 5-6), 18.30 (θέσεις 3-4), 20.00 (ΤΕΛΙΚΟΣ)

Εγγραφείτε στην ομάδα Magnesianews στο Viber για να λαμβάνετε ενημερώσεις.
Ακολουθήστε τη ροή Magnesianews στο Google News και μείνετε σε επαφή με ότι συμβαίνει.