Ακόμη μία ήττα στο φινάλε για τον Ολυμπιακό Β., 78-73 απ’ τη Μελίκη

Πέντε ματς έχει δώσει ο Ολυμπιακός Βόλου στο πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και τις τρεις απ’ τις τέσσερις ήττες του τις έχει γνωρίσει στο τέλος και σε ματς που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Κάτι αντίστοιχο συνέβη και στο κλειστό της Μελίκης Ημαθίας με τον τοπικό ΓΑΣ, με τους ερυθρόλευκους να χάνουν με 78-73. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο πρώτο μέρος με 32-27, έχοντας κάνει επιμέρους σκορ 11-21 στη δεύτερη περίοδο, ενώ είχαν βραχεία κεφαλή στο 30’ με 55-56. Κάποια κενά διαστήματα στο τέταρτο δεκάλεπτο και κάποιες κρίσιμες επιθέσεις που χάθηκαν για τη βολιώτικη ομάδα έφεραν μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, που πήραν τη 2η νίκη τους στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 32-37, 55-56, 78-73

ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 14 (2), Μαυρίδης Β. 12 (1), Κυριακού 3 (1), Καποδίστριας, Λέφας 7, Μαγαλιός, Καρατζάς, Πεϊμανίδης, Σταυρουλάκης 16 (3), Κοτζαμπάσης 16 (3), Λαπατούρας 10, Ρογγότης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Γκουγκουτούδης): Στύλας 3 (1), Ίλτσογλου 11, Κυριακόπουλος 8, Μπόγδανος 24 (1), Αγγελακόπουλος, Μουστάκας, Μπράμι, Μπουσκολίτης 12 (2), Σκαμάγκας 5 (1), Αναστασόπουλος 8, Χαρχαρής, Λουλούδης 2