Ανετο πέρασμα για τις γυναίκες της Ανόρθωσης από την Πτολεμαΐδα

Η Ανόρθωση ήταν το φαβορί πριν τον αγώνα με τον Απόλλωνα στην Πτολεμαΐδα και το επιβεβαίωσε στην πράξη νικώντας εύκολα τον αντίπαλο της για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 μπάσκετ γυναικών με 54-72.

Η πρώτη διψήφια διαφορά για τις Βολιώτισσες ήρθε στο 18ο λεπτό, όταν και προηγήθηκαν με 20-30, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το ίδιο πλεονέκτημα για τις φιλοξενούμενες (27-37). Στο 22’ μπορεί οι γηπεδούχες μετά από σωστή αντίδραση να μείωσαν σε 33-39, όμως η Ανόρθωση σοβαρεύτηκε και άρχισε και πάλι να ξεμακραίνει, πηγαίνοντας στο +14 (37-51) στο 28’ και κλείνοντας στο +17 την τρίτη περίοδο (39-56).

Iδια ήταν η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες και στο 36’ (50-67), για να έρθει το τελικό +18 για την ομάδα του Στέφανου Mπαντίδη, που πήρε έτσι την 3η της νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-19, 27-37, 39-56, 54-72

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Παπαδημητρίου): Κοτζαΐτση 17 (3), Βλαδίκα 10 (1), Πισιάνη 2, Γκανάτσιου 15, Μεντεσίδου 2, Γεωργοπούλου, Μάντσου 4, Ορνεράκη, Σωματάκη 4

ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΒΟΛΟΥ (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 7, Σουλτάνη 19 (2), Ταντουρόσκα 7 (1), Τσιμπίδη 5, Αγαγιώτου 14 (2), Μίχαλου 6 (1), Μιχαηλίδου 9 (1), Παπαζαφειροπούλου 5 (1), Δημοπούλου, Μάρκου