Ανόρθωση, Γ.Σ. Βόλου και Αιολικός το 2Χ2-Αποτελέσματα σε Α1, Α2 και Β’ ΕΣΚΑΘ

Πανηγυρισμοί στα αποδυτήρια του Γ.Σ. Βόλου για τη νίκη με την Αγριά

Τη δεύτερη νίκη τους πέτυχαν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ Ανόρθωση, Γ.Σ. Βόλου και Αιολικός, ενώ  ο Ίωνας, που είχε ρεπό στην πρεμιέρα, μπήκε … φορτσάτος στο πρωτάθλημα με μία μεγάλη σε εύρος νίκη.

Σημαντική επιτυχία σημείωσε ο Γ.Σ. Βόλου. Η ομάδα των Π. Τύμπα-Γ. Ντάκη επιβλήθηκε στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι με 67-61 της Αγριάς, έχοντας πάρει διψήφιο προβάδισμα  από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν το έχασε ποτέ, με τη διαφορά απλώς να μειώνεται. Ο Σπανόπουλος έβαλε 14 πόντους για τους γηπεδούχους και 17 ο Καραμανλής για τους φιλοξενούμενους.

Η Ανόρθωση ως φιλοξενούμενη της Α.Ε.Β.Δ., χωρίς τον Θωμά Γεωργίου που προφυλάχθηκε, ήταν μπροστά με 11 στο ημίχρονο μετά το ισόπαλο πρώτο δεκάλεπτο, αύξησε τη διαφορά στο +15 στο 30’ και τελικά κέρδισε με εννιά (70-79), έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Μπόγδανο με 27 πόντους, τη στιγμή που ο νεαρός Δραγατζίκης στην αντίπερα όχθη έβαλε 23.

Νίκη με άνεση και για τον Αιολικό, όπως μαρτυρά το 56-83 επί της Ανάληψης. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καθοριστικό αφού τότε οι οκτώ πόντοι διαφοράς έγιναν 18 για τους φιλοξενούμενους, που είχαν ως πιο αποδοτικό παίκτη στην επίθεση τον Καραγιώργο με 23 πόντους.

Την πιο ευρεία νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο Ίωνας με το 54-87 επί του Κεραυνού Λάρισας, στήνοντας … πάρτι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, στο τέλος του οποίου προηγήθηκε με 5-22, ενώ όλα είχαν κριθεί από τα μισά της αναμέτρησης με το υπέρ του 17-43 στο 20’. Οι πιτσιρικάδες Λιαδέλης και Βοσινάκης πέτυχαν από τέσσερις πόντους έκαστος κι αυτοί ήταν οι πρώτοι τους στην Α1 ΕΣΚΑΘ. Επιθετικά ξεχώρισαν οι Μπεκρής με 18 πόντους και Μαντζουράνης με 16, ενώ άλλους 13 πρόσθεσε ο Πρέκας.