Από τις Θερμοπύλες έως το Βερολίνο οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Ο Ιούλιος ολοκληρώθηκε με ξεχωριστό τρόπο για τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου οι οποίοι κάθε βδομάδα έδωσαν το παρόν σε κάθε γωνία της Ελλάδας συμμετέχοντας εκτός των άλλων και σε πολύ δύσκολους, πολύωρους και απαιτητικούς αγώνες έχοντας να αντιμετωπίσουν και τις υψηλές θερμοκρασίες.

Αυτό έγινε και το Σαββατοκύριακο 30 – 31 Ιουλίου, που οι αθλητές έτρεξαν 102 χιλιόμετρα από τις Θεσπιές στις Θερμοπύλες, 12 και 5 χιλιόμετρα στο Νευροκόπι, 14 στην Ασβεστόπετρα Πτολεμαΐδας, ενώ τα χρώματα του ΣΔΥΒ ταξίδεψαν και στο City Night του Βερολίνου.

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Χρήστος Παρασκευάς στον αγώνα στα Χνάρια των Ηρώων 102 χιλιομέτρων, Θεσπιές – Θερμοπύλες. Ο αθλητής της Νίκης Βόλου και μέλος του ΣΔΥ Βόλου πήρε την 1η θέση με χρόνο 9 ώρες 26:26. Ο ίδιος μόλις 8 ημέρες πριν είχε τερματίσει 4ος στον Marathon Plus 44χλμ του Ζαγορίου. Στον ίδιο αγώνα ο Θωμάς Μαλιαχόβας ήταν εξαιρετικός, συνέχισε την μεγάλη ανοδική του πορεία δικαιώνοντας την σκληρή προετοιμασία μηνών, και τερμάτισε στη 14η θέση με χρόνο 10 ώρες 44:30. Αγωνίστηκαν 85 υπερμαραθωνοδρόμοι, με τους 74 να τερματίζουν. Η εκκίνηση δόθηκε στις 8.00 το απόγευμα του Σαββάτου, με χρονικό όριο τερματισμού τις 16 ώρες, δηλαδή ως τις 12.00 το μεσημέρι της Κυριακής. Στο παρελθόν ένας ακόμη δρομέας του ΣΔΥ Βόλου τερμάτισε τον συγκεκριμένο αγώνα, ο Μάριος Μιχαλόπουλος το 2017.

Το απόγευμα του Σαββάτου πραγματοποιήθηκε ο 6ος Ορεινός Αγώνας Ασβεστόπετρας, στον Προφήτη Ηλία Ασβεστόπετρας Πτολεμαΐδας. Ο ΣΔΥΒ ήταν εκεί με τον Γιώργο Φασούλα, 21ο στα 14 χιλιόμετρα με 2:13:33.

Στο Nevrokopi Trail 2022 ο Αμβρόσιος Δημητριάδης τερμάτισε νικητής της διαδρομής των 5 χιλιομέτρων με χρόνο 24:29. Στα 12 χιλιόμετρα ο Κωνσταντίνος Χαρντ πήρε την 18η θέση με 1:19:42, και ο Ντίνος Πεταλωτής την 70η με 1:55:47.

Το βράδυ του Σαββάτου 30 Ιουλίου στο κέντρο του Βερολίνου, στο City Night καταγράφονται 4.720 συμμετοχές στα 10 χλμ και 783 στα 5 χλμ. Η Χριστίνα Χατζηγιαννίδου, αθλήτρια του ΣΔΥ Βόλου και του ΑΟ Μαγνησίας, τερμάτισε σε 52:11 τον αγώνα των 10 χιλιομέτρων, παίρνοντας την θέση 422 μεταξύ των 1.852 γυναικών, και την 37η στην ηλικιακή κατηγορία.

Έναν άτυπο αγώνα trail 110 χιλιομέτρων έτρεξε ο Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης, μαζί με τους συναθλητές του Λάζαρο Ρήγο, Θωμά Πουρλίδα και την υποστήριξη άλλων δρομέων. Πιο συγκεκριμένα, οι 3 αθλητές έτρεξαν τη νέα διαδρομή του Olympus Mythical Trail προκειμένου να καταγραφούν τα δεδομένα ενόψει της διοργάνωσης του 2023 που θα έχει αλλαγές σε σύγκριση με τις προηγούμενες χρονιές.