Αποτελέσματα και βαθμολογία στον πρώτο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ

Ο Γ.Σ. Αλμυρού πήρε το 12ο ροζ φύλλο αγώνα σε 13 παιχνίδια στον 1ο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ,  καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 64-80 του Κεραυνού Λάρισας. Η ομάδα του Παναγιώτη Νάνη  κυριάρχησε μετά το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο βρέθηκε να χάνει με 21-15. Συγκεκριμένα στη δεύτερη περίοδο έσφιξε πολύ την άμυνά τουν και βρήκε ρυθμό στην επίθεση, με συνέπεια να κάνει επιμέρους σκορ 11-23 και να προηγηθεί με 32-38 στο ημίχρονο.

Οι έξι πόντοι διαφοράς έγιναν 13 στην τρίτη περίοδο, ενώ συνεχίζοντας να έχουν τον έλεγχο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μεγάλωσαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο τέλος στους 16 πόντους, φτάνοντας σε μία άνετη επιτυχία χωρίς προβλήματα. Ο Παπούλιας έβαλε 24 πόντους και τον ακολούθησαν ο Γιωτόπουλος με 16 και ο Κοντοστάθης με 14.

Τον πρωτοπόρο Αλμυρό ακολουθεί η Αγριά, η οποία κέρδισε με 23 πόντους τον Ελευθεριακό, ενώ με νίκη συνέχισε και ο τρίτος Αιολικός, που επιβλήθηκε της Α.Ε. Διμηνίου.