Αποτελέσματα και βαθμολογίες στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΘ

Ο Σαμαράς του Αιολικού σε προσπάθειά του στον αγώνα με την Αγριά

Την 17η νίκη σε 18 παιχνίδια πήρε ο Γ.Σ. Αλμυρού στον 1ο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ, ενώ στο μείον δύο εξακολουθεί να βρίσκεται η Αγριά.

Στην πρώτη θέση της βαθμολογικής κατάταξης παραμένει η ομάδα της Ανάληψης στον πρώτο όμιλο της Α2 ΕΣΚΑΘ, έχοντας επικρατήσει σε βάρος του Ερμή Αγιάς 2018 με σκορ 65-39.

Η Ανόρθωση από την άλλη είχε εύκολο έργο στα Φάρσαλα απέναντι στον τοπικό ΑΣ, σε βάρος του οποίου επικράτησε 70-100 και ακολουθεί στη δεύτερη θέση με δύο βαθμούς λιγότερους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα συνολικά στην αγωνιστική δράση της ΕΣΚΑΘ έχουν ως εξής:

Α1 ΕΣΚΑΘ/18η αγωνιστική

Ίωνας-ΑΕΒΔ 73-46
Γ.Σ.Αλμυρού-Σπάρτακος Λ. 91-58
Νίκαια 2012-Φοίβος 68-55
Αστέρας Λ.-Ελευθεριακός 57-87
Αιολικός-Αγριά 59-69
Κεραυνός-ΓΣ Βόλου 66-48

Η βαθμολογία

  1. ΓΣ Αλμυρού 35
  2. Αγριά 33
  3. Νίκαια 2012 31
  4. Αιολικός 30
  5. Ίωνας 30
  6. Σπάρτακος 30
  7. ΓΣ Βόλου 25
  8. Φοίβος 25
  9. Κεραυνός 24
  10. ΑΕΒΔ 21
  11. Ελευθεριακός 20
  12. Αστέρας 18

H επόμενη αγωνιστική (19η)
Αγριά-Νίκαια 2012
Φοίβος 2002-Κεραυνός
ΑΕΒΔ-ΓΣ Βόλου
Ελευθεριακός-Αιολικός Βόλου
Σπάρτακος-Αστέρας Λάρισας
Ίωνας-ΓΣ Αλμυρού

Α2 ΕΣΚΑΘ/18η αγωνιστική
Δήμητρα Ευξεινούπολης-Σκιάθος 64-72
ΑΣ Φαρσάλων-Ανόρθωση 70-100
Κένταυρος Ζαγοράς-Νέοι ΑΕΛ 63-38
Ανάληψη-Ερμής Αγιάς 2018 65-39
Ιωλκία-Ίκαρος Νεάπολης 56-51
Ρεπό: BC Volos

Η βαθμολογία
1. Ανάληψη 34
2. Ανόρθωση 32
3. Ιωλκία 27
4. BC Volos 25
5. Σκιάθος 25
6. Ερμής Αγιάς 2018 22
7. Ίκαρος Νεάπολης 22
8. Κένταυρος Ζαγοράς 22
9. Δήμητρα Ευξεινούπολης 20
10. Νέοι ΑΕΛ 20
11. ΑΣ Φαρσάλων 16
* Η Δήμητρα Ευξεινούπολης έχει έναν μηδενισμό και -1 βαθμό.
**Εκκρεμεί ο αγώνας Νέοι ΑΕΛ-ΑΣ Φαρσάλων

Η επόμενη αγωνιστική (19η)
Ανόρθωση-Κένταυρος Ζαγοράς
Σκιάθος-ΑΣ Φαρσάλων
Ίκαρος Νεάπολης-Δήμητρα Ευξεινούπολης
Ερμής Αγιάς 2018-Ιωλκία
BC Volos-Ανάληψη
Ρεπό: Νέοι ΑΕΛ

B’ ΕΣΚΑΘ/16η αγωνιστική
Πλατύκαμπος-Ηρακλής Χάλκης 66-48
Άδμητος-Σκόπελος 35-60
Τιτάνες Αλμυρού-ΓΣ Φαρσάλων Κ21 85-27
Ολυμπιονίκης-ΓΣ Τυρνάβου 62-71
Αναγέννηση Καλοχωρίου-Αρμένιο 43-46

Η βαθμολογία

1. ΓΣ Τυρνάβου 31
2. Τιτάνες Αλμυρού 29
3. Σκόπελος 25
4. Αρμένιο 24
5. Ηρακλής Χαλκής 22
6. Ολυμπιονίκης 22
7. Πλατύκαμπος 22
8. Καλοχώρι 19
9. Άδμητος 17
10. ΓΣ Φαρσάλων Κ21 14

Η επόμενη αγωνιστική (17η)
Αρμένιο-Σκόπελος
Ηρακλής Χάλκης-Άδμητος
ΓΣ Τυρνάβου- Πλατύκαμπος
ΓΣ Φαρσάλων Κ21-Ολυμπιονίκης
Αναγέννηση Καλοχωρίου-Τιτάνες Αλμυρού

Γυναικείο ΕΣΚΑΘ/12η αγωνιστική
Απόλλων Καρδίτσας-Ανάληψη 85-36
Ολυμπιακός Βόλου-Ολυμπιάδα 49-44
Ιωνικός-Αίολος Τρικάλων 19-91΄
Ρεπό: Νίκη Βόλου

Η βαθμολογία
1. Απόλλων Καρδίτσας 20
2. Νίκη Βόλου 19
3. Αίολος Τρικάλων 17
4. Ολυμπιακός Βόλου 14
5. Ολυμπιάδα Λάρισας 13
6. Ανάληψη 12
7. Ιωνικός 9

Η επόμενη αγωνιστική (13η)
Νίκη Βόλου-Απόλλων Καρδίτσας
Ολυμπιάδα Λάρισας-Ανάληψη
Ολυμπιακός Βόλου-Ιωνικός
Ρεπό: Αίολος Τρικάλων