Αποτελέσματα και σκόρερ στο Τσάμπιονς Λιγκ

Η επιστροφή της ΑΕΚ στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ ήταν πικρή, καθώς οι κιτρινόμαυροι γνώρισαν την ήττα με 3-0 από τον Άγιαξ. Ο “Αίαντας” εκμεταλλεύτηκε την ανωτερότητά του, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, διάστημα στο οποίο κατάφερε να πετύχει και τα τρία γκολ και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στον όμιλο.

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν κάκιστο για την ομάδα του Ουζουνίδη καθώς έγιναν πολλά λάθη στην αμυντική λειτουργία των κιτρινόμαυρων. Λάθη που κόστισαν στην Ένωση και έδωσαν τη δυνατότητα στους Ολλανδούς να πάρουν μια εύκολη νίκη, όπως εξελίχθηκε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ήταν ο αριστερός μπακ, Ταλιαφίκο, καθώς ο Αργεντινός αμυντικός σημείωσε δύο γκολ (το πρώτο στο 46′ από θέση φορ και το άλλο με σέντρα που πήγε με πολλή τύχη στα δίχτυα στο 90′), προκαλώντας πολλά προβλήματα στην αμυντική γραμμή της Ένωσης. Το 2-0, που έκρινε την αναμέτρηση, πέτυχε ο Ντε Μπέεκ στο 77′ με άψογο πλασέ