Αποτελέσματα, σκόρερ και βαθμολογία στη Σούπερ Λιγκ 1

Ήττα για τον ΝΠΣ Βόλος από την ΑΕΚ, παίζοντας από το τέλος του πρώτου μέρους με δέκα παίκτες

Αν και προηγήθηκε στο σκορ, ο ΝΠΣ Βόλος έχασε στο γήπεδο της Ριζούπολης, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League, από την ΑΕΚ με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 με καταπληκτικό γκολ του Τόρες στο 24′ με εναέριο τακουνάκι, αλλά ο Λιβάγια στο 31′ με αριστερό πλασέ και ο Μάνταλος (είχε να σκοράρει στο πρωτάθλημα από τον περασμένο Απρίλιο!) στο 74′ με πέναλτι και το 78′ με σουτ κάτω από τα πόδια του Γκαραβέλη βοήθησαν την Ένωση να φτάσει στο 3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 83′ ο Δημόπουλος με απευθείας φάουλ που κόντραρε και άλλαξε πορεία.

Σε όλα αυτά, βέβαια, έπαιξε ρόλο η αποβολή του Μουνίθ με απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο τάκλιν στον Σιμόες, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν, πάντως, για το μεγαλύτερο μέρος του β’ ημιχρόνου, μέχρι που ο Ολιβέιρα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Γκαραβέλη και ο Μάνταλος στο 74΄ έβαλε την ΑΕΚ στη θέση του οδηγού.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης, Οικονόμου (72΄ Παουλίνιο), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος (46΄ Γιακουμάκης), Λιβάγια, Βέρντε (76΄ Κρίστιτσιτς), Μάνταλος, Ολιβέιρα.

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Λύρατζης, Διαμαντής, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Αουγκούστο Μαξ (84΄ Ηλιόπουλος), Τόρες (83΄ Γιαχιά), Ζοάο, Μουνίθ, Γέντρισεκ (79΄ Μαντζής).

Νίκησαν όλοι οι μεγάλοι

Μία πολύ σημαντική νίκη κατέκτησε ο Ολυμπιακός απέναντι στον ΟΦΗ για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν των Κρητικών με 2-1 χάρη σε δύο γκολ του Χιλάλ Σουντανί.

Σπουδαίο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Αγρίνιο ανάμεσα στον Παναιτωλικό και την ΑΕΛ, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 2-2.

Σημαντικές εκτός έδρας νίκες πανηγύρισαν Αστέρας Τρίπολης και Άρης κόντρα σε Πανιώνιο και Ξάνθη αντίστοιχα, ενώ εύκολο απόγευμα είχε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα απέναντι στη Λαμία.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο Παναθηναϊκός, αφού κατέβαλαν στο Περιστέρι τον Ατρόμητο με 1-0.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ έχουν ως εξής:

Σάββατο (19/10)

Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-1 (11′, 57′ Σουντανί – 45 +1′ Ναμπί)

Παναιτωλικός-ΑΕΛ 2-2 (34′ Ντίαζ, 77′ Μπαϊροβιτς – 26′ Μιχαήλ, 80′ Μόρας)

Κυριακή (20/10)

Πανιώνιος – Αστέρας Τρ. 0-1 (44′ Φερνάντεζ)

Ξάνθη – Άρης 0-1 (3′ πεν. Μπρούνο Γκάμα)

ΠΑΟΚ – Λαμία 3-0 (2′ Μίσιτς, 6′ Λημνιός, 11′ Σφιντέρσκι)

ΑΕΚ -ΝΠΣ Βόλος 3-2 (31′ Λιβάγια, 74′ πεν., 78′ Μάνταλος – 24′ Τόρες, 83′ Δημόπουλος)

Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-1 (43′ Χατζηγιοβάννης)