Αποτελέσματα, σκόρερ και βαθμολογία στην 27η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα

Η Μπάγερν θα πάει στο ντέρμπι κορυφής της Τρίτης στις 19.30 (26/5) με την Ντόρτμουντ στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ με το πλεονέκτημα των τεσσάρων βαθμών, αφού επιβλήθηκε της Άϊντραχτ Φρανκφούρτης με 5-2 εντός έδρας στο τελευταίο χρονικά ματς του Σαββάτου στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga. Οι «Βαυαροί» φάνηκε να καθαρίζουν το ματς από το πρώτο μέρος, προηγούμενοι με 2-0 με σκόρερ τους Γκορέτσκα και Μίλερ, έβαλαν και τρίτο γκολ στο πρώτο λεπτό της επανάληψης με τον Λεβαντόφκσι, αλλά πήγαν να κάνουν τα εύκολα δύσκολα. Κι αυτό γιατί ο στόπερ των φιλοξενούμενων Χιντερέγκερ πέτυχε δύο γρήγορα τέρματα μετά από στημένες φάσεις και το ματς έγινε ντέρμπι. Ωστόσο, ένα γελοίο λάθος της άμυνας της Άϊντραχτ έφερε το 4-2 από τον Αλφόνσο Ντέιβις στο 61’, με τους γηπεδούχους να ξαναπαίρνουν διαφορά ασφαλείας και να κερδίζουν τελικά με 5-2, αφού ο Χίντερέγκερ στο 74’ μπέρδεψε … τα μπούτια και έβαλε αυτογκόλ.

Την έκτη της σερί νίκη πέτυχε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, καθώς επικράτησε με 2-0 της Βόλφσμπουργκ εκτός έδρας. Οι Βεστφαλοί δείχνουν πως δεν έχουν επηρεαστεί καθόλου από τη δίμηνη διακοπή λόγω πανδημίας και μετά την 4αρα του προηγούμενου Σαββάτου κόντρα στη Σάλκε, συνέχισαν απτόητοι και στην «Volkswagen Arena».

Η είδηση για την Ντόρτμουντ ήταν ότι νίκησε όχι μόνο χωρίς να σκοράρει ο Χάαλαντ, αλλά βρίσκοντας και τα δύο της γκολ από τα πλάγια μπακ-χαφ . Αρχικά, στο 32′ ο Γκερέιρο ήταν αυτός που ύστερα από εκπληκτική ομαδική συνεργασία και ασίστ του Αζάρ σκόραρε από κοντά για το 1-0.

Η Ντόρτμουντ δεν ήταν τόσο εντυπωσιακή όσο στο ματς με τη Σάλκε, παρ’ όλα αυτά, έφτασε και σε δεύτερο γκολ κλειδώνοντας τη νίκη, στο 78′. Ο Σάντσο έφυγε ταχύτατα στην κόντρα και έδωσε όμορφα για τον Χακίμι που με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στο 83ο λεπτό η Βόλφσμπουργκ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κλάους.

Σπουδαίο διπλό με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάι Χάβερτς για τη Λεβερκούζεν. Ο 20χρονος άσος με δύο γκολ οδήγησε τις «ασπιρίνες» σε μεγάλη νίκη με 3-1 επί της Γκλάντμπαχ την οποία προσπέρασαν στη βαθμολογία και ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Το σκορ άνοιξε στο 7′, όταν ο Μπελαράμπι έβγαλε όμορφη ασίστ από δεξιά για τον Χάβερτς που πλάσαρε ιδανικά τον Ζόμερ κι έκανε το 0-1. Στο 41’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 και τελικά τα κατάφεραν με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο 52′ ο Πλεά έκανε το γέμισμα από αριστερά και ο Τουράμ με όμορφο σουτ στην κίνηση έκανε το 1-1 για την ομάδα του, αλλά η χαρά του δεν κράτησε πολύ.

Στο 58′ ο Χάβερτς έκανε το 2-1 με πέναλτι και το τελικό 3-1 ήρθε από τον Μπέντερ με κεφαλιά στο 81′ για τη Λεβερκούζεν που πήρε μια δίκαιη νίκη αφού ήταν καλύτερη σε όλο το ματς.

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα, οι σκόρερ και η βαθμολογία: