Αρέσουν τα δύσκολα στη Νίκη, 76-73 την Ελευθερούπολη

Οι πανηγυρισμοί στα 7'' του αγώνα με την Ελευθερούπολη μετά τ αντιαθλητικό που κέρδισε ο Τάσσος

Σπουδαία επιτυχία με 76-73 για τη Νίκη Βόλου, κόντρα στην εκ των πρωτοπόρων Ελευθερούπολη, για την 26η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Β’ Εθνικής μπάσκετ στο κλειστό της Πορταριάς, αλλά δεν την ευνόησαν τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Κι αυτό γιατί το Στρατώνι κέρδισε τη Χαλκηδόνα και εξακολουθεί να είναι ισόβαθμο με τους Βολιώτες, ενώ στο παιχνίδι της παραμονής μπήκαν πολύ δυνατά και οι Ίκαροι Σερρών, που έφυγαν με το διπλό από τη Λαμία κόντρα στον Έσπερο και είναι στο μείον ένα από την ομάδα των Στρατίκη-Νάνη.

Έτσι, πλέον η Νίκη, με δεδομένο ότι ο διαλυμένος Φαίακας Κέρκυρας θα είναι η μία ομάδα που θα υποβιβασθεί, θα πρέπει εκτός του ουραγού Μακεδονικού και των Ικάρων Σερρών να βάλουν από κάτω και μία εκ των Στρατωνίου και Γέφυρας. Με το Στρατώνι οι Βολιώτες ευνοούνται σε ισοβαθμία, αλλά όχι με τη Γέφυρα, από την οποία έχουν χάσει δύο φορές.

Η Νίκη, που μετά το Αγρίνιο, επικράτησε και άλλης ομάδας της πρώτης γραμμής, δείχνοντας ότι της αρέσουν τα δύσκολα, ήταν διαβασμένη και είχε δουλέψει την προηγούμενη βδομάδα πάνω στην πίεση που θα ασκούσαν στους περιφερειακούς της οι φιλοξενούμενοι και δεν την «έπαθαν», όπως με τη Γέφυρα. Ειδικά ο Βασίλης Γιωτόπουλος, που έπαιξε για περίπου 35 λεπτά, ήταν πολύ καλός στην οργάνωση και διάβασε και σωστά τα miss-match.

Το παιχνίδι πήγε με τις δύο ομάδες πολύ κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τη Νίκη να είναι μπροστά με έναν στο δεκάλεπτο και με δύο πίσω στο ημίχρονο, ενώ οι γηπεδούχοι έκαναν το come back στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν είχαν μείνει πίσω με οκτώ και προηγούνταν στο 30’ με 54-52.

Στο τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στα 7” με το σκορ στο 73-72, ο Τάσσος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και με μία στις δύο έκανε το 74-72, ενώ η Νίκη με δύο εύστοχες βολές του Φρουσκλιά, στον οποίον έγινε φάουλ αμέσως μετά την επαναφορά, έφτασε στο 76-72. Έπειτα έγινε φάουλ πάνω στον Μουλάκη, τη στιγμή που επιχειρούσε τρίποντο. Ο παίκτης της Ελευθερούπολης στα 4’’ έβαλε μία βολή, χάνοντας μάλιστα επίτηδες την τρίτη, αλλά το ριμπάουντ το πήραν οι παίκτες της Νίκης, με την μπάλα να μένει στα χέρια τους.

Η Νίκη αγωνίστηκε με οργανωμένες άμυνες ένας εναντίον ενός και με πολλές αλλαγές στα σκριν και με το πέρασμα πολλές φορές της μπάλας στη ρακέτα, για να αξιοποιηθεί ο Φώτης Τάσσος. Εξάλλου δεν υπήρχε σε σχέση με το ματς του πρώτου γύρου ο ύψους 2.07 Βοϊβατόπουλος, όπως και ο Στυλίδης, οι δύο παίκτες που ήταν οι πιο καθοριστικοί στην ήττα της Νίκης με δέκα πόντους στην Ελευθερούπολη και τώρα είναι τραυματίες.

Η ομάδα των Στρατίκη-Νάνη χτύπησε και από την περιφέρεια, βάζοντας τα μεγάλα σουτ, ειδικά με τον Καραγεώργο, που είχε τέσσερα τρίποντα. Γενικώς όλοι οι παίκτες έδωσαν ό,τι μπορούσαν και η έκπληξη στη βασική πεντάδα ήταν ο Στέλιος Τσαβές, που έπαιξε πολύ καλή άμυνα στον Χαρισμίδη.

Η Διοικούσα Επιτροπή μπάσκετ του Γ.Σ.Β. «Η ΝΙΚΗ» συγχαίρει τους παίκτες και το προπονητικό τιμ της ομάδας για τη νίκη που πέτυχαν κι ευχαριστεί τον κόσμο που βρέθηκε στο Κλειστό Πορταριάς και το μετέτρεψε σε Κλειστό Ν. Ιωνίας, όπως τονίζεται σε σχετική ανακοίνωση.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-32, 54-52, 76-73

Νίκη Βόλου (Στρατίκης-Νάνης): Καραγεώργος 15 (4), Διγενής, Καρπέτης, Βερτζάγιας, Τασιούδης 13 (1), Κουτίνας 5 (1), Τσαβές, Γιωτόπουλος 10 (2), Τσώλης 1, Τάσσος 15, Φρουσκλιάς 17 (1), Αναγνωστόπουλος.

Ελευθερούπολη (Λογοθέτης): Μουλάκης 10 (2), Γκέλιος 15 (2), Κωνσταντάρας, Σταμπουλής 15 (1), Mπέσσας, Mπουτσακτσί, Ιωάννου 15 (2), Απαζίδης 2, Λαζαρίδης 5 (1), Καραγιώργος 2, Χαρισμίδης 9.