«Ασημένιος» στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκι ο Αλέξανδρος Γκίνης-Ιστορικό μετάλλιο για τη χώρα μας!

Έγραψε ιστορία στον ελληνικό χειμερινό αθλητισμό

Ο Αλέξανδρος Γκίνης έγραψε ιστορία στον ελληνικό χειμερινό αθλητισμό καθώς κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο σλάλομ (τεχνική κατάβαση) του Παγκόσμιου Κυπέλλου Αλπικού Σκι.

Ο 28χρονος Έλληνας πρωταθλητής με μια εξαιρετική προσπάθεια στην πίστα του Σαμονί της Γαλλίας κατέλαβε τη δεύτερη θέση κι έγινε ο πρώτος Έλληνας που καταφέρνει κάτι τέτοιο.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Ελβετός, Ρεϊμόν Ζενχάουζερν με διαφορά ενός δευτερολέπτου και δύο εκατοστών από τον Ελληνα σκιέρ, ενώ το χάλκινο μετάλλιο, κατέκτησε ο -επίσης- Ελβετός, Ντάνιελ Γιουλ. Σημειωτέον ότι το 2021 ο Γκίνης έγινε ο πρώτος αθλητής από τη χώρα μας που συγκέντρωσε βαθμούς στη σειρά αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου.