Αustralian Open: Στους «4» και… βλέπει τελικό ο Τσιτσιπάς

Στα ημιτελικά του Australian Open προκρίθηκε για τρίτη διαδοχική χρονιά ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Ελληνας τενίστας ξεπέρασε σε 2 ώρες και 17 λεπτά την αντίσταση του Τσέχου Γίρι Λεχέτσκα (Νο 71 στην παγκόσμια κατάταξη) με 6-3, 7-6 (7/2), 6-4  και πλέον έχει τη μεγάλη ευκαιρία να περάσει για πρώτη φορά στην καριέρα του στον τελικό του γκραν σλαμ της Μελβούρνης.

Τελευταίο εμπόδιο πριν τον τελικό για τον Ελληνα πρωταθλητή είναι ο Κάρεν Κατσάνοφ, ο οποίος αντιμετώπισε νωρίτερα τον Αμερικανό Σεμπάστιαν Κόρντα και είδε τον αντίπαλό του να αποχωρεί λόγω τραυματισμού στο 3ο σετ, κι ενώ ο Ρώσος προηγείτο με 7-6 (7/5), 6-3 και 3-0. Ο 26χρονος «ασημένιος» Ολυμπιονίκης του Τόκιο, ο οποίος φτάνει στους «4» σε δεύτερο συνεχόμενο γκραν σλαμ (μετά το US Open), έχει αποκλείσει μέχρι τώρα τον Ισπανό Μπερναμπέ Θαπάτα (7-6, 6-2, 6-0), τον Αυστραλό Τζέισον Κούμπλερ (6-4, 5-7, 6-4, 6-2), τον Αμερικανό Φράνσις Τιαφόου (6-3, 6-4, 3-6, 7-6), τον Ιάπωνα Γιοσιχίτο Νισιόκα (6-0, 6-0, 7-6) και τον Κόρντα.

Στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, ο Τσιτσιπάς είναι ο απόλυτος κυρίαρχος, με πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες, έχοντας χάσει μόλις δύο σετ. Δεν έχουν συναντηθεί ποτέ σε γκραν σλαμ, ενώ ο τελευταίος μεταξύ τους αγώνας ήταν στο περσινό Masters 1000 της Ρώμης, όπου ο Ελληνας τενίστας επικράτησε στη φάση των «16» με 4-6, 6-0, 6-3.