Γύρισε από το μείον 21, αλλά έχασε στο τέλος από τους Ικάρους ο Ολυμπιακός Β.

Ήττα που πόνεσε, χωρίς να έχει μάλιστα τον Κυριακόπουλο στη διάθεσή του λόγω εξωαγωνιστικών ζητημάτων, υπέστη ο Ολυμπιακός Βόλου στο ΕΑΚ από τους Ικάρους Τρικάλων με 69-75. Οι ερυθρόλευκοι δεν ξεκίνησαν καλά, αφού επέτρεψαν στους Τρικαλινούς να προηγηθούν με 3-10, ωστόσο βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους και πέρασαν μπροστά στο 7’ με 13-12. Από εκείνο το σημείο όμως ως το τέλος του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι έβαλαν 13 πόντους και δέχθηκαν 35, με συνέπεια στο ημίχρονο να είναι πίσω με 26-47 και να έχουν μειώσει πολύ τις ελπίδες τους, για να πάρουν κάτι καλό από το συγκεκριμένο ματς.

Παρόλ’ αυτά, όπως και σε άλλα παιχνίδια, έκαναν το come back. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη και με σερί 13-0 μείωσαν στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου στους οκτώ (39-47). Ωστόσο, οι Ίκαροι βρήκαν τον τρόπο να ξαναπάνε σε διψήφια διαφορά, προηγούμενοι στο 30’ με 45-57. Ακολούθησε σο τέταρτο δεκάλεπτο νέο φοβερό σερί για τους γηπεδούχους με 13-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ίλτσογλου στα 4.20’ πριν τη λήξη. Έτσι, πέρασαν μπροστά και έδειχναν ότι είναι κοντά σε μία μεγάλη νίκη με μία επική ανατροπή. Ωστόσο, δεν άντεξαν και οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ στο υπολειπόμενο διάστημα 11-18 πήραν το ροζ φύλλο.

Δεκάλεπτα: 15-19, 26-47, 45-57, 69-75

Ολυμπιακός Βόλου (Γκουγκουτούδης): Στύλας 4, Ίλτσογλου 12(2), Κωστούλας 10, Μπόγδανος 29 (1), Μπουσκολίτης, Σκαμάγκας 6 (2), Χαρχαρής, Λουλούδης 8.

Ίκαροι Τρικάλων (Σδράκας): Κολότσιος Α. 9 (1), Μέξης 10, Βλάχος, Κολότσιος Β. 5 (1), Αργύρης 15 (2), Χατζής, Ντούρβας 8 (2), Τζιοβάρας, Φούντας 25 (3), Μπαρμπαρούσης 3, Στάνκοβιτς.