Χωρίς φρένα η Νίκη, διέλυσε με 50 πόντους διαφορά τους Αετούς Βέροιας

Μία εκπληκτική Νίκη παρουσιάστηκε στο παρκέ του κλειστού της Νέας Ιωνίας το απόγευμα της Κυριακής (19/1) με τη βολιώτικη ομάδα να είναι ισοπεδωτική και να «κονιορτοποιεί» τους δυστυχείς Αετούς Βέροιας με 94-44.

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, αφού οι παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου έκαναν ό,τι ήθελαν και προσέφεραν πλούσιο θέαμα στους οπαδούς της ομάδας.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 26-12 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι μετά τη μείωση στους 10 πόντους από τους φιλοξενούμενους (28-18) έκαναν σερί 20-0 και προηγήθηκαν λίγο πριν τη συμπλήρωση 19 λεπτών αγώνα με 45-18, ενώ το πρώτο μέρος τελείωσε με 50-21. Από τους 50 πόντους τους 14 σημείωσε ο Σάκης Κουτίνας, έχοντας το απόλυτο στα δίποντα με 5/5.

Στο δεύτερο μέρος αυτό που ενδιέφερε ήταν πού θα φτάσει η διαφορά, με τη Νίκη να μην δείχνει … έλεος και μάλιστα στην τρίτη περίοδο συνέχισε να παίζει πολύ καλή άμυνα και αυτό αποδείχτηκε από το γεγονός οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να σκοράρουν για πρώτη φορά στην επανάληψη μετά από τρεισήμισι λεπτά, κάνοντας το 60-24.

Ακολούθησαν οκτώ αναπάντητοι πόντους ως το 26’, με συνέπεια το ταμπλό να γράφει σε εκείνο το σημείο 68-24, και το σερί συνεχίστηκε με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με 73-24, ενώ ο Γιώργος Κοσμάτος είχε ήδη περάσει τον 15χρονο Δελεντζέ στον αγώνα.

Η Νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο έριξε ρυθμούς λόγω και των πολλών αλλαγών και απλώς το +49 στο 30’ έγινε +50 με τη λήξη. Αξιοσημείωτα και η συμμετοχή του Νίκου Μαυροφώτη, αλλά και οι τρεις πόντοι που έβαλε ο Δελεντζές και οι οποίοι πανηγυρίστηκαν … δεόντως.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 50-21, 73-24, 94-44.

ΝΙΚΗ (Κοσμάτος): Βερτζάγιας 16 (2), Καραγεώργος 6 (2), Σιμάκης 6, Ακούνια 9 (1), Κουτίνας 16, Παρασκευάς 5 (1), Τσώλης 9 (1), Τάσσος 2, Σταυροθεόδωρος 8, Σαριμπαλίδης 14 (4), Μαυροφώτης, Δελεντζές 3.

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τυριακίδης): Τρομπούκης 2, Αναστασιάδης 4, Σιδηρόπουλος 2, Γκανάς 2, Γκεκόπουλος 9, Καπνάς, Σταυρουλάκης 11 (3), Αλευρίδης, Μαραπίδης 6 (2), Κουσιάντζας 2, Ιωσηφίδης 6 (2).