Δε “μάσησε” στο καμίνι η Νίκη και έφυγε με το διπλό με 72-74 από την Καρδίτσα

Με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε το ροζ φύλλο στην πρεμιέρα η ομάδα του Γ. Κοσμάτου

Σε μία έδρα-καμίνι, η Νίκη Βόλου δε “μάσησε” και με μία μεγαλειώδη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού έχανε με 57-49 στο 30’, έφυγε με το διπλό από την Καρδίτσα, καταβάλλοντας την αντίσταση της Αναγέννησης με 72-74 για την πρώτη αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ.

Στην 4η περίοδο η Νίκη έδειξε, γιατί είναι το πρώτο φαβορί για την άνοδο και με επιμέρους σκορ 15-25 πήρε το ροζ φύλλο.

Τα δυο τρίποντα του Καραγεώργου (το ένα με ταμπλό με το σκορ στο 68-65 έφερε την ισοφάριση), δύο διεισδύσεις του πρώτου σκόρερ με 22 πόντους Σαριμπαλίδη, που κατέληξαν στο καλάθι, καθοριστικό τρίποντο του Κουτίνα (έγινε μ’ αυτό το 68-71) και οι βολές των Σιμάκη (2/2) και Σαριμπαλίδη (1/2) στο τέλος ήταν οι πιο σημαντικές στιγμές της τέταρτης περιόδου, που οδήγησαν στην επιτυχία την ομάδα του Γιώργου Κοσμάτου, που έδειξε σε μία από τις δύσκολες έδρες, που θα συναντήσει, ότι έχει το μέταλλο του πρωταθλητή.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Καραγεώργος  12 (4), Βερτζάγιας, Σαριμπαλίδης 22 (4), Σιμάκης 6, Κουτίνας 8 (1), Παρασκευάς 5, Τσιώλης 11 (1), Τάσσος 6, Σταυροθεόδωρος 4, Καρπέτης, Ακούνια