Δεν είχε λύσεις η Ανόρθωση στο τέλος, ήττα 67-62 στην Καβάλα

Αν και μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι Γυναίκες της Ανόρθωσης έδειχναν ότι μπορούσαν να επιστρέψουν στον Βόλο με ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα, εντούτοις δεν άντεξαν και στην τέταρτη περίοδο οι Πάνθηρες Καβάλας έκαναν την ανατροπή, επικρατώντας τελικά σε βάρος του βολιώτικου συνόλου 67-62.

Τόσο στο τέλου του δεύτερου όσο και σ’ αυτό του τρίτου δεκαλέπτου όσο και στο τρίτο δεκάλεπτο η Ανόρθωση είχε ένα προβάδισμα 7-8 πόντων, ωστόσο οι γηπεδούχες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Μάλιστα, η Ανόρθωση βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, για να κάνει ένα επιμέρους σκορ στη συνέχεια 3-21(!) και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 13 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να κρατήσουν τη διαφορά και σε γενικές γραμμές το κατάφεραν αυτό, αλλά στο 4ο δεκάλεπτο οι Πάνθηρες έδειξαν περισσότερη ψυχραιμία και βρήκαν τις λύσεις για να πάρουν τη νίκη, με τη Σουλτάνη να προσπαθεί αλλά να μην αρκεί στο τέλος για την Ανόρθωση.

Tα δεκάλεπτα: 18-13 28-36, 47-54, 67-62

Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης-Λογοθέτης): Τσάντα 9 (2), Παναγιωτίδου 9 (1), Μαραβέγια 6 (2), Γαϊτάνη 16 (3), Τριανταφύλλου 12, Πετρουσέφσκα 6, Μαμαλίγκατζη 2, Παπαδοπούλου 3 (1), Λυκάκη 4.

Ανόρθωση Βόλου (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 8 (1), Ταντουρόφσκα 3 (1), Αρτεμισίου 2, Σουλτάνη 22 (4), Ζήτη 5 (1), Τσιμπίδη 10 (1), Αγαγιώτου 6 (2), Μιχαηλίδου 6.