Δεν τα κατάφερε και πάλι η Νίκη, ήττα από τον ΑΓΣΙ με 82-74

Δεν μπόρεσε να αποφύγει το πέμπτο σερί αρνητικό αποτέλεσμα η Νίκη Βόλου στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Β’ Εθνικής, παλεύοντας στην έδρα του ΑΓΣ Ιωαννίνων, αλλά γνωρίζοντας την ήττα τελικά με 82-74.

Αν και στο πρώτο μέρος του αγώνα η Νίκη θα μπορούσε να έχει ένα σαφές προβάδισμα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν βραχεία κεφαλή, με έναν πόντο. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η Νίκη μπλόκαρε και πάλι και τα σουτ δεν έμπαιναν με αποτελεσμα να τρέχει στο τέταρτο μέρος και να… μην φτάνει.

Τελικά οι «κυανόλευκοι» μάζεψαν κάπως τη διαφορά και όταν ήταν στο -6 ο Ξενιτίδης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, δύο λεπτά πριν το φινάλε, με αποτέλεσμα το πλεονέκτημα να παραμείνει για τον ΑΓΣΙ, που έφτασε τελικά στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-41, 62-53, 82-74

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Καννής): Γυφτάκης 18 (2), Νικολόπουλος 17 (5), Μπαζάκας, Καννής 7, Αντωνίου, Βαγγέλης 3, Ιωαννίδης, Μάντζιος 16, Ψάλτου 21.

Νίκη Βόλου (Μαύρος): Σαριμπαλίδης 11 (2), Βερτζάγιας 6 (1), Μπουσκολίτης 2, Ζησόπουλος 14 (1), Λόλας 12, Ξενιτίδης 13 (1), Καλλές 12, Νικολής, Σπανόπουλος 4, Δελεντζές.