Δύσκολα τα πράγματα για τη Νίκη που ηττήθηκε από τη Γέφυρα

Στιγμιότυπο της αναμέτρησης, με τους Αποστολίδη και Γιωτόπουλο, σε επιθετική προσπάθεια της Γέφυρας

Στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του βορείου ομίλου της Β’ Εθνικής μπάσκετ Ανδρών, η Νίκη Βόλου ηττήθηκε από τη Γέφυρα με 75-83, στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νέας Ιωνίας, κάνοντας την υπόθεση “παραμονή” γι’ αυτήν ακόμα δυσκολότερη, καθώς επιβάλλεται να ψάξει, από ‘δω και πέρα, “ροζ φύλλο” μακριά από τον Βόλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πολύ δυνατά στο παρκέ. Ο κορυφαίος του αγώνα, Ζιάκας, “βομβάρδισε” το καλάθι της Νίκης, με τρία συνεχόμενα εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 κι έστειλε το παιχνίδι σε διψήφια διαφορά υπέρ της ομάδας του από νωρίς. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +12 για τη Γέφυρα (15-27), η οποία είχε προηγηθεί στο 8′ με 13-27, με την αλλαγή αγωνιστικού προσώπου για τη Νίκη να μοιάζει επιβεβλημένη, αν κι εφόσον επιθυμούσε να μπει ξανά στο ματς. Πράγματι, η Νίκη στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να “σφίξει” την άμυνά της, δεχόμενη μόλις 13 πόντους και με σωστές επιλογές στο μπροστά μέρος του γηπέδου κατάφερε να μειώσει στο “καλάθι”, μέχρι την ανάπαυλα (38-40).

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, το σκηνικό ανατράπηκε ξανά. Η Γέφυρα έκανε φοβερό παιχνίδι επιθετικά (ενεργητικό 28 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο) και με πολλή πίεση σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ, ανάγκαζε τη Νίκη να κάνει πολλά λάθη στο κατέβασμα της μπάλας (απόντος “κλασικού” πλέι-μέικερ για ακόμα ένα παιχνίδι) και βιαστικές επιθετικές προσπάθειες. Στο 30′ το σκορ ήταν 55-68, υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης, με τη Νίκη να καλείται για ακόμα μία φορά να επιχειρήσει το “comeback”.

Οι κυανόλευκοι πάλεψαν, κατέβασαν την εις βάρος τους διαφορά και στο 37′ το παιχνίδι ήταν γι’ αυτούς στο -6 (70-76). Οι κακές επιλογές στο μπροστά μέρος του παρκέ, σε συνδυασμό με κάποιες καλές επιθετικές προσπάθειες της ομάδας της Θεσσαλονίκης στο τέλος, όμως, έφεραν πάλι μία διαφορά ασφαλείας για τη Γέφυρα που πήρε τεράστιο “διπλό”, στο πλαίσιο της προσπάθειας που επιχειρεί για την παραμονή της.

Το τελικό 75-83 έφερε σε ακόμα πιο δεινή βαθμολογική θέση τη Νίκη, η οποία έχει μπροστά της έξι “τελικούς”, προκειμένου να αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 38-40, 55-68, 75-83

Νίκη Βόλου (Στρατίκης-Νάνης): Καραγεώργος 16(5), Βερτζάγιας, Καρπέτης, Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 9(2), Κουτίνας 13, Τσαβές, Τασιούδης 2, Τσώλης 7(2), Τάσσος 8, Φρουσκλιάς 20(3), Διγενής

Γέφυρα (Παράδας): Ψευτόγκας, Μπούλτσος, Πουλιανίτης, Καταβαίνης 10(2), Αποστολίδης 15(3), Ζιάκας 28(6), Κουτουξίδης 7, Καραγιαννάκης, Ευσταθιάδης, Σιώμος 12, Κοτσάνος 11, Παπαδόπουλος

Δ.Ε. μπάσκετ Νίκης: “Ήταν μία δίκαιη ήττα, συνεχίζουμε”

Ανακοίνωση, αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης, εξέδωσε η Διοικούσα Επιτροπή του τμήματος καλαθοσφαίρισης της Νίκης Βόλου, μέσω της οποίας συνεχάρη όλους τους συντελεστές της αναμέτρησης κι έδωσε το σύνθημα για τη συνέχεια της προσπάθειας για την παραμονή.

Αναλυτικά:

“Με 75-83 ηττήθηκε η Νίκη Βόλου από την ομάδα του Κ.Σ. Γέφυρας, για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής μπάσκετ.

Η Διοικούσα Επιτροπή μπάσκετ της Νίκης Βόλου συγχαίρει την ομάδα και το προπονητικό τιμ για την προσπάθεια. Συγχαίρει την ομάδα της Γέφυρας για τη νίκη και τους διαιτητές κ.κ. Ταρενίδη κι Ελευθεριάδη.

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον υπέροχο κόσμο της ομάδας μας, που βρέθηκε στο Κλειστό και δημιούργησε μια υπέροχη ατμόσφαιρα.