Δύσκολη νίκη για την Ανόρθωση επί της Αναγέννησης Ν.Ρ.

Φάση από τον σημερινό αγώνα

Χωρίς τις Μαγκλάρα, Τόσκα και Ζήτη, που ήταν τραυματίες, η Ανόρθωση δυσκολεύτηκε να κερδίσει την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου στο ΕΑΚ με 59-53, αλλά σημασία είχε ότι έφτασε στο 4-1 για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 γυναικών μπάσκετ, αφήνοντας την αντίπαλό της, που έδωσε τα πάντα για το διπλό, με μία νίκη.

H Ανόρθωση ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 15-10, αλλά δεν είχε την ίδια καλή απόδοση στη δεύτερη περίοδο, έχοντας μεγάλη νευρικότητα στην επίθεση.

Αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι πέτυχε μόλις εννιά πόντους αυτό το διάστημα, ωστόσο δεχόμενη ισάριθμους, διατήρησε τη διαφορά των πέντε πόντων. Πάντως, η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου πλησίασε μέχρι και στον έναν πόντο (25-24), με τις παίκτριες του Στέφανου Μπαντίδη να κάνουν μίνι σερί 4-0 και να πηγαίνουν στο ημίχρονο προηγούμενες με 29-24.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου 20λεπτου η Τσιμπίδη έκανε το 31-24, αλλά οι φιλοξενούμενες ως το 6.42 έκαναν σερί 0-7 και ισοφάρισαν, με τις γηπεδούχες να παίρνουν τάιμ άουτ.

Η Κουτσουνούρη στα 6.25 έκανε το 33-31 με βολές, για να έρθει η Ταντουρόφσκα με τρίποντο να γράψει το 36-31, ενώ και η Μιχαηλίδου είχε τη λύση έξω από τα 6.75, όπως και η Κουτσουνούρη με σουτ από μέση απόσταση (41-35), ωστόσο η Αναγέννηση Ν.Ρ. είχε τις απαντήσεις το ίδιο διάστημα και πάλι και πλησίασε και πάλι στον πόντο (41-40).

Στο 1.08’ η Σουλτάνη είχε 2/2 από τη γραμμή των βολών (43-40), ενώ στα 51’’ η Κουτσουνούρη έβαλε τη μια από τις δύο και διαμόρφωσε το 44-40 της τρίτης περιόδου.

Στα 7.47’ πριν το τέλος της αναμέτρησης είχαμε νέα ισοπαλία, αλλά η Μιχαηλίδου στην επόμενη επίθεση πέτυχε ένα πολύ δύσκολο γκολ-φάουλ, που ξεσήκωσε την κερκίδα, και βάζοντας και τη βολή σημείωσε το 47-44.

Στα 6.58’ με λέι απ η Σουλτάνη διατήρησε το +3 (49-46) και στα 5.11’ η Ταντουρόφσκα πέτυχε κρίσιμο τρίποντο (52-46).

Στη μείωση με 52-48 απάντησε με νέο τρίποντο η Λία Σαρακατσάνη στο 36’ (55-48), με τις Θεσσαλονικιές να ξαναβγάζουν αντίδραση (55-51 στο 37’).

Στα 2.11’ η Ταντουρόφσκα σημείωσε δίποντο (57-51), για να δώσει σαφές προβάδισμα στην Ανόρθωση με 2/2 βολές η Σουλτάνη στα 36’’ (59-51). Στα 22’’ οι γηπεδούχες δέχθηκαν δίποντο  (59-53), ενώ στα 19’’ έγινε φάουλ στη Σουλτάνη, που είχε 0/2, αλλά το σκορ δεν άλλαξε, καθώς οι φιλοξενούμενες ήταν τρεις φορές άστοχες, παρά τις κατοχές που κέρδισαν.

Δεκάλεπτα: 20-15, 29-24, 44-40, 59-53

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Μπαντίδης): Σουλτάνη 16, Κουτσουνούρη 14, Τσιμπίδη 4, Ταντουρόφσκα 12 (2), Αγαγιώτου 2, Μιχαηλίδου 6 (1), Μίχαλου 2, Σαρακατσάνη 3 (1), Παπαζαφειροπούλου

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν.Ρ. (Κυρκούσης): Τζήμου 8, Κουλακιώτη 6, Γράψα Ευτ. 6, Σταμπή 11 (3), Αντωνίου 9 (1), Κανέλλογλου 5, Γράψα Ευαγ. 4, Αλασχκάρ 4, Ντολοπούλου, Πουρπουτίδου