Έχασε ματς και άνοδο από τον ΠΑΣ η Νίκη

Ηττήθηκε με 48-56 από την πιο έμπειρη γιαννιώτικη ομάδα

Η Νίκη έχασε από μία καλύτερη στα σημεία και πιο έμπειρη ομάδα στη Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης στο ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στην Α2 και αποχαιρέτησε τον στόχο της κατάληψης της πρώτης θέσης, που δίνει το εισιτήριο για την παραπάνω κατηγορία. Ο ΠΑΣ Γιάννινα, που είχε και μία μικρή βοήθεια από τους διαιτητές σε κρίσιμες στιγμές, επικράτησε της βολιώτικης ομάδας με 48-56 και με το 4Χ4 (την Κυριακή έχει ρεπό) επιστρέφει αμέσως στην Α2 γυναικών.
Οι κυανόλευκες ξεκίνησαν με ένα 5-0 υπέρ τους, ο ΠΑΣ απάντησε με 0-6 και στην εξέλιξη του αγώνα η Νίκη προηγήθηκε μέχρι και με τρεις πόντους (11-8). Οι εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχίστηκαν (11-12, 13-12), για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με 13-14 υπέρ του ΠΑΣ.
Η Ντόκου, που δεν είχε ξεκινήσει βασική, ευστόχησε έξω από τα 6.75 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, αλλά η Νίκη ισοφάρισε με μίνι σερί 0-4 σε 17-17. Στα 5.12’ με τρίποντο της Ντάλλα ο ΠΑΣ έκανε το 20-25, ενώ το +5 διατηρήθηκε και μέχρι το ημίχρονο (25-30).
Το δεύτερο μέρος
Με το σκορ στο 30-35 έγινε φάουλ στην Παπαγακή αλλά και βήματα της Ντόκου στην επίθεση του ΠΑΣ. Όμως και στα δύο οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια, ο πάγκος της Νίκης διαμαρτυρήθηκε, δέχτηκε τεχνική ποινή και οι Γιαννιώτισσες βρήκαν την ευκαιρία να ξεφύγουν με οκτώ. Η Νίκη κατάφερε να κάνει ένα 5-0 (35-38), αλλά η Ντόκου στο 26’ απάντησε κι έκανε το 35-40. Η Παπαγακή στα 3.49’ και η Κοπάνου λίγο αργότερα έφεραν τη Νίκη σε απόσταση αναπνοής ενός πόντου (39-40). Όμως η βολιώτικη ομάδα δέχθηκε δύο απανωτά τρίποντα-μαχαιριά σ’ εκείνο το σημείο, που επέτρεψαν στον ΠΑΣ Γιάννινα να ξεφύγει με 39-46, ενώ μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σκόραραν εκατέρωθεν οι Κοπάνου και Γιωτίτσα για το 41-48 στο 30’.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Νίκη αντιμετώπισε μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα, αφού έκανε στην αρχή της περιόδου το 43-48 με τη Ζουμπούλη και ξαναβρήκε τον δρόμο προς το καλάθι περίπου επτά λεπτά μετά, με συνέπεια να μείνει πίσω με εννιά (43-52) και να μειώσει στο 37’ σε 45-52. Με 1/2 βολές της Παπαγακή έγινε το 46-52, αλλά ακολούθησαν τέσσερις αναπάντητοι πόντοι από τις νικήτριες. Στο 1.17’ η Ντόκου με λέι απ έκανε το 46-56 και απλώς μείωσε στο τέλος η Κωστούλα σε 48-56.
Τα δεκάλεπτα: 13-14, 25-30, 41-48, 48-56