Έχασε Σπανούλη και ματς στο Μιλάνο ο κακός επιθετικά Ολυμπιακός

Αν και στην άμυνα πήγε σχετικά καλά, στην επίθεση ο Ολυμπιακός ήταν πολύ κακός και σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Σπανούλη στο 15’ γνώρισε την ήττα (66-57) από την Αρμάνι στο Μιλάνο, με αποτέλεσμα να πέσει στο 13-13 και να… αγχώνεται για την πρόκριση στην οκτάδα.

Με 24/64 σουτ τελείωσαν το ματς οι «ερυθρόλευκοι», ενώ έξω από τα 6,75μ. είχαν το επίσης τραγικό 2/16. Από την άλλη, έβλεπαν τον Τζέιμς να τους… πληγώνει με κάθε τρόπο και να τους φορτώνει το καλάθι με 27 πόντους.

Στο 27’ το σκορ ήταν 38-35. Ωστόσο, στα υπόλοιπα τρία λεπτά μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου έγιναν λάθη και τραγικές επιθέσεις, με τον Τζέιμς από την άλλη να παίρνει μπρος για τα καλά και έτσι οι Ιταλοί έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (49-39).

Ελλείψει του Σπανούλη, οι επιθέσεις του Ολυμπιακού συνέχισαν να ήταν τραγικές και στην τέταρτη περίοδο, καθώς μόνο με ατομικές ενέργειες έπαιρνε σκορ, αλλά από την άλλη η Αρμάνι άρχισε να πυροβολεί συνεχώς έξω από τα 6,75μ., με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +16 (59-43), στο 33’. Εκεί, οι Ιταλοί έδειξαν κάποια σημάδια χαλάρωσης, με τους Βεζένκοβ και Γουίλιαμς-Γκος να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (62-53), στο 36’. Ωστόσο, ο Τζέιμς σταμάτησε την αντεπίθεση των Πειραιωτών, με τους Ιταλούς να πηγαίνουν στο +13 (66-53), στο 38’ και εκεί ουσιαστικά να κλειδώνουν τη νίκη που ήρθε με το τελικό 66-57.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 23-23, 49-39, 66-57

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζάνι): Τζέιμς 27 (4), Μίτσοβ 13 (1), Ταρτσέφσκι 6, Νέντοβιτς 7 (1), Κουζμίνσκας, Νάναλι 6, Μπρουκς 5 (1), Τζέρελς, Όμιτς 2.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουέμπερ 8, Γουίλιαμς-Γκος 11 (1), Τουπάν, Σπανούλης 2, Μιλουτίνοφ 13 (9ριμπ.), Βεζένκοβ 10, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 4.