Έκλεισε με σπουδαίο διπλό επί του Μαντουλίδη το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός Β.

Ο Ολυμπιακός Βόλου στην τελευταία του αγωνιστική υποχρέωση στον τρίτο όμιλο της Γ’ Εθνικής μπάσκετ ανδρών, παρά τα εξωαγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει, πήρε το διπλό από τον Μαντουλίδη αλλά και τη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου και οι παίκτες απέδειξαν για μία ακόμη φορά ότι εντός παρκέ κάνουν το καθήκον τους και με το παραπάνω.

Το τελικό 74-78 υπέρ των φιλοξενούμενων διαμορφώθηκε στην παράταση μετά το 66-66 του κανονικού αγώνα και μ’ αυτό το αποτέλεσμα κι ενώ ο Ολυμπιακός Β. έχει ρεπό την τελευταία αγωνιστική, ξέμπλεξε οριστικά με την παραμονή του, ακόμη κι αν υποβιβαστούν τελικά τέσσερις ομάδες.

Ένα λεπτό πριν τη λήξη ο Ολυμπιακός Βόλου κέρδιζε με πέντε, αλλά οι διαιτητές έδωσαν δύο αυστηρά φάουλ υπέρ των γηπεδούχων, ενώ έκλεισαν τα μάτια σε ένα φάουλ υπέρ των ερυθρολεύκων, που δέχθηκαν τέσσερις πόντους από βολές, απάντησαν με μία στις δύο, αλλά στην επόμενη επίθεση δέχθηκαν δίποντο και το ματς πήγε στην παράταση, καθώς Η τελευταία επίθεση στην κανονική διάρκεια ήταν για τους Βολιώτες, αλλά ο Μπόγδανος αστόχησε.

Στο εξτρά πεντάλεπτο η ομάδα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη ήταν από την αρχή μπροστά και διατήρησε το προβάδισμά της ως το τέλος, κάνοντας επιμέρους σκορ 8-12. Στο τέλος έβαλε ένα κρίσιμο γκολ-φάουλ ο Στύλλας, ένα επίσης καθοριστικό δίποντο ο Μπόγδανος και δύο βολές ο Ίλτσογλου στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-37, 59-61, 66-66 κ.α., 74-78 παρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Γκουγκουτούδης): Στύλλας 13 (1), Ίλτσογλου 22 (2), Μπόγδανος 17 (1), Κωστούλας 16 (1), Μπουσκολίτης 2, Σκαμάγκας 8 (2), Αναστασόπουλος, Χαρχαρής 2, Λουλούδης 8