Ένατη ήττα για τη Νίκη με 66-60 από το Στρατώνι

Την ένατη ήττα στο πρωτάθλημα του βορείου ομίλου της Β’ Εθνικής μπάσκετ ανδρών γνώρισε η Νίκη Βόλου με σκορ 66-60 από το Στρατώνι στο κλειστό της Αρναίας Χαλκιδικής.

Για τους κυανόλευκους το μόνο θετικό ήταν ότι κράτησαν τη διαφορά των οκτώ πόντων, με τους οποίους είχαν επικρατήσει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος του Στρατωνίου.

Οι παίκτες των Γιασσάρη-Στρατίκη έκαναν μεγάλη προσπάθεια, παρά τις σημαντικές απουσίες του τραυματία Γεωργίου και των άρρωστων Γιωτόπουλου και Καρπέτη, αλλά δεν τα κατάφεραν. Με πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο, κατά το οποίο έκαναν επιμέρους σκορ 13-21, προηγήθηκαν με 33-34 στο ημίχρονο, όμως βρέθηκαν πίσω στο 30’ με δέκα και από κει και πέρα κυνηγούσαν το σκορ. Στο 1.40’ πριν το τέλος οι Βολιώτες μείωσαν στους δύο, αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Πλέον η Νίκη ισοβαθμεί στην 8η θέση με άλλες τέσσερις ομάδες και τα περιθώρια στενεύουν, αφού είναι ένα βαθμό πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού και το παιχνίδι κεκλεισμένων  των θυρών με τον Φαίακα Κέρκυρας αποκτά χαρακτήρα ζωής ή θανάτου.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 33-34, 54-44, 66-60

ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου): Δοξάκης, Μπουρδάνος, Κολοκοτρώνης 4, Κόκκιος, Γεωργιάδης, Σιδηροηλίας 4, Φλιάτης 5 (1), Κοτζαγιάννης 6, Δασκαλόπουλος 18, Μπέγιος 17 (1), Δημητράκας, Πολιτόπουλος 11(1)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Γιασσάρης – Στρατίκης): Καραγεώργος 10 (2), Βερτζάγιας, Αναγνωστόπουλος 6, Κουτίνας 14 (1), Τσαβές, Τασιούδης 12 (1), Τσώλης 3 (1), Τάσσος 10 (1), Φρουσκλιάς 5 (1), Διγενής.