Επιβλητική εμφάνιση ο Ρήγας, 6-0 την Σκιάθο στο Βελεστίνο

Στον εξ αναβολής αγώνα της Α’ ΕΠΣΘ, ο οποίος διεξήχθη το πρωί της Κυριακής, ο Ρήγας Φεραίος κέρδισε άνετα τη Σκιάθο με 6-0 στο Βελεστίνο, συνεχίζοντας την προσπάθειά του για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της πρώτη τη τάξει τοπικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Μίλτου Ζιάκα είχε εξαιρετική αγωνιστική απόδοση, σημειώνοντας έξι γκολ και έχοντας συνολικά πάνω από 20 τελικές προσπάθειες και δύο δοκάρια. «Καρέ» τερμάτων πραγματοποίησε ο Δημήτρης Σέττος, ενώ αξίζει να σημειωθεί η πρώτη αγωνιστική παρουσία των νεαρών γηγενών αδερφών Μπόλκα, με τη φανέλα της ομάδας του Ρήγα.

Το τέρμα δεν ήρθε στα πρώτα 30 αγωνιστικά λεπτά για τους γηπεδούχους, που δημιούργησαν βέβαια αρκετές προϋποθέσεις να το πετύχουν. Η σημαντικότερη ευκαιρία πριν το 1-0 καταγράφηκε στο 23’, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νασιακόπουλου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παπάρα. Στο 31’, τελικώς, ο Νασιακόπουλος ξανά με εκτέλεση φάουλ, «σέρβιρε» στον Σέττο, ο οποίος με όμορφη κεφαλιά έγραψε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα, Πάσχος και Σέττος έπαιξαν το ένα-δύο, με τον δεύτερο να «εκτελεί» ξανά τον Παπάρα για το 2-0 του Ρήγα.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 53’ συγκεκριμένα, ο Πάσχος βρέθηκε στην περιοχή κι ανατράπηκε από τον Τουρναβίτη, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να υποδεικνύει πέναλτι. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο ίδιος ο Πάσχος, ευστοχώντας για το 3-0. Ο Ρήγας είχε «κλειδώσει» τη νίκη του, αλλά δε σταμάτησε εκεί. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σπαθής επιχείρησε τη σέντρα, με τον Γούτσιο να επιχειρεί ένα μονοκόμματο σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Παπάρα για το τέταρτο γκολ των γηπεδούχων και πρώτο στη σεζόν για τον δεξιό οπισθοφύλακα της ομάδας του Βελεστίνου.

Η ευρεία νίκη του Ρήγα υπογράφτηκε από τον MVP της αναμέτρησης, Δημήτρη Σέττο, ο οποίος με δύο ακόμα προσωπικά τέρματα, έγραψε το τελικό 6-0. Αρχικά, στο 61’, Πάσχος και Γάρος συνδυάστηκαν όμορφα, με την μπάλα να φτάνει στο Σέττο, ο οποίος με πλασέ, στην εξέλιξη της φάσης, έκανε το 5-0, ενώ στο 90’ με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως πριν το τελευταίο τέρμα του Σέττου, στο 70′, έγινε κι ένα σουτ του Σουγκάρη, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, το οποίο χτύπησε στη βάση του αριστερού κάθετου δοκαριού και κατέληξε άουτ.

Ρήγας Φεραίος (Ζιάκας): Παπαγιάννης (65′ Κουρίτας), Γούτσιος, Γκάγκας, Σπαθής (65′ Σταμάτης), Καρλιάμπας, Αλεξίου, Πάσχος (72′ Μπόλκας Α.), Σουγκάρης, Γάρος, Νασιακόπουλος (75′ Μπόλκας Γ.), Σέττος

Σκιάθος (Καλιακούδας): Παπάρας, Τάσσος, Τζελάι Α. (80′ Σταμέλος), Νασιάκος, Τουρναβίτης, Γιαουράκης, Τζελάι Κ. (55′ Αϊντίνι Σέρτζιο), Μανωλιός, Αλίκα, Πρίφτι, Μιστάκο

Αναλυτικά η βαθμολογία, όπως διαμορφώθηκε μετά και τη νίκη του Ρήγα, επί της Σκιάθου: