Έραψε κοστούμι πρόκρισης στο Μιλάνο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση στο Μιλάνο και βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση στην οχτάδα μετά το 83-95 επί της Αρμάνι. Ηγέτης του «τριφυλλιού» ήταν ο καταπληκτικός Νικ Καλάθης, ο οποίος άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 27 πόντους, 14 ασίστ και 8 ριμπάουντ σε 39’21”!

Οι «πράσινοι» που διανύουν εξαιρετική περίοδο έχοντας ένα εντυπωσιακό αήττητο σερί 12 αγώνων (6 εκ των οποίων στη Euroleague) που κρατά από τις 8 Φεβρουαρίου, οπότε ηττήθηκαν για τελευταία φορά από τη Φενερμπαχτσέ, εξαρτώνται αποκλειστικά και μόνο από τη δική τους απόδοση, καθώς, αν νικήσουν στα εναπομείναντα δύο ματς με τη Ρεάλ Μαδρίτης και την Μπουντούτσνοστ στο ΟΑΚΑ, θα  εξασφαλίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, δίχως να περιμένουν τα αποτελέσματα των υπόλοιπων διεκδικητών.

Ο Παναθηναϊκός, έχοντας το μομέντουμ των τελευταίων εβδομάδων, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με την Αρμάνι και με πρωτεργάτη τον Καλάθη πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (20-23).

Ο καλός ρυθμός που είχε η αναμέτρηση συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να βρίσκονται διαρκώς κοντά στο σκορ. Το +6 (33-39) του Παναθηναϊκού στο 17′, μετετράπη σε +3 (47-44) για την Αρμάνι στο φινάλε του ημιχρόνου.

Και στην τρίτη περίοδο όμως οι δυο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ με την Αρμάνι να ξεφεύγει με +4 (60-56) στο 25′ αλλά τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά ένα λεπτό αργότερα (60-61). Η ιταλική ομάδα πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ (64-61) στο 27′, αλλά κάπου εκεί το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι και σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα που έπαιξε, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8 (64-72) έχοντας ένα σερί 11-0 στο τελευταίο τρίλεπτο.

Ο δαιμονισμένος ρυθμός της ομάδας του Ρικ Πιτίνο συνεχίστηκε και στη τέταρτη περίοδο, όπου το «τριφύλλι» κρατούσε σταθερά τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους: 66-76 στο 32′, 69-81 στο 34′, 75-91 στο 37′, 79-93 στο 39′ και 83-95 στο τέλος του ματς.

Οι «πράσινοι» γνώρισαν την αποθέωση από τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο Μιλάνο και υποστήριξαν ένθερμα τις προσπάθειες των παικτών του Πιτίνο.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 47-44, 64-72, 83-95

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Τζέιμς 16 (4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ, 6 λάθη), Μίτσοβ 11 (1), Ταρτσέβσκι 8, Νέντοβιτς 8 (0/6 τρίποντα), Κουζμίνσκας 17 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές), Νάναλι 12 (1), Μπερνς 2, Μπρουκς 4, Τζέρελς 5 (1), Ομιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 15 (2), Λάνγκφορντ 17 (3), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 12, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ 11 (3), Λοτζέσκι, Καλάθης 27 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 14 ασίστ), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου