Έσπασε το ρόδι στη Μαδρίτη η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη πανηγύρισε -επιτέλους- την παρθενική της νίκη στο κυρίως ταμπλό του Madrid Open, μετά από ματς-rollercoaster κόντρα στην Αμάντα Ανισίμοβα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, ξεπέρασε τάχιστα το σοκ του bagel που δέχθηκε στο εναρκτήριο σετ από την 19χρονη Αμερικανίδα και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε σε άσχημη μέρα, γύρισε το ματς, παίρνοντας το εισιτήριο για τον 2ο γύρο του τουρνουά.

Μετά από μια ώρα και 48 λεπτά αγώνα, η Μαρία επικράτησε της Ανισίμοβα με 0-6, 6-1, 6-4 και στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Ανέτ Κονταβέιτ και την Qualifier, Νίνα Στογιάνοβιτς.