Έστω και δύσκολα επέστρεψε στις νίκες η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση (Volos Wbc) μετά από τρεις σερί ήττες επέστρεψε στις επιτυχίες, νικώντας στο Αλεξάνδρειο δύσκολα τον Άρη με 69-73 για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 μπάσκετ γυναικών.

Χωρίς τη Μαγκλάρα, που απουσίαζε, η βολιώτικη ομάδα είχε το καλύτερό της διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και με επιμέρους σκορ 10-19 αλλά και με μία ζώνη άμυνας που λειτούργησε, μετέτρεψε το -2 σε +7 στο 30’ και συνέχισε να έχει τον έλεγχο και για μεγάλο διάστημα στην 4η περίοδο.

Ωστόσο, στο τέλος το ματς έγινε ντέρμπι, με τον Αρη με συνεχή προσπάθεια να μειώνει στο έναν (69-70). Όμως, η Ανόρθωση δεν ξαναδέχθηκε πόντο, αντίθετα στο τελευταίο λεπτό είχε 1/2  βολές με τη Σουλτάνη και δίποντο με την Κουτσουνούρη που πήρε το ριμπάουντ στη συγκεκριμένη φάση.

Δεκάλεπτα: 12-12, 34-32, 44-51, 69-73

ΑΡΗΣ (Κωτούλης): Μπαλτζή 9, Καλογήρου 7 (1), Γιάνταη 11, Βλάχου 14, Εφραιμίδου, Τσιαρσιώτη, Μάντζιου, Κερασοβίτη 28 (4).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΒΟΛΟΥ (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 16 (1), Σουλτάνη 24, Ζήτη 4, Ταντουρόφσκα 17 (3), Τσιμπίδη, Αρτεμισίου 5(1), Αγαγιώτου, Μίχαλου , Μιχαηλίδου 5 (1), Ξενοφώντος 2.