Εθνική Υδατοσφαίρισης: Πέμπτη θέση στο Ευρωπαϊκό του Σπλιτ

Η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών επιβλήθηκε 10-8 της Γαλλίας και κατέλαβε την πέμπτη θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Σπλιτ.
Το γαλανόλευκο σύνολο πήρε «εκδίκηση» από τη Γαλλία, επικρατώντας 10-8 στο ματς για την τελική κατάταξη της διοργάνωσης.
Θυμίζουμε πως οι Γάλλοι είχαν υποχρεώσει σε ισοπαλία την Εθνική στο ματς της φάσης των Ομίλων της ίδιας διοργάνωσης (12-12).
Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έβαλε από νωρίς τους… όρους της στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα 7-3 ως το ημίχρονο. Το ματς ισορρόπησε στη συνέχεια, με τους Γάλλους να μειώνουν σε 8-5 ένα λεπτό πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, ενώ ο Νικολαΐδης έκανε το 9-5 λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Με ένα επιμέρους 3-1 στο τελευταίο οκτάλεπτο, οι Γάλλοι διαμόρφωσαν το τελικό 10-8.
Ελλάδα: Τζωρτζάτος, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 1, Αργυρόπουλος 1, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης 2, Αλαφραγκής, Γκίλλας, Κάκκαρης 2, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 1, Λιμαράκης
Γαλλία: Ντουμπουά, Σονταντιέ, Κρούσιγια 1, Μπουέ, Καζ 3, Βερνού 1, Μαριόν-Βερνού 2, Μπιορχ 1, Μαρζούκι, Κανόν, Βενπεπερστάτε, Ντε Νάρντι, Φοντανί.