Έτρεξε σε Ημιμαραθώνιους στα Τρίκαλα και την Αθήνα ο Σ.Δ. Βόλου

Μία από τις μεγαλύτερες αποστολές της ιστορίας του χωρίς να υπολογίζονται αυτές που γίνονται στον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας, αποτέλεσε η εκδρομή που πραγματοποίησε ο Σύλλογος Δρομέων Βόλου την Κυριακή στον 12ο Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκας-Τρικάλων. 58 δρομείς του ΣΔΒ τερμάτισαν τους αγώνες, ενώ αρκετοί συνοδοί ακολούθησαν τη μετάβαση που έγινε με λεωφορείο και με Ι.Χ. και όλοι χάρηκαν την εκδήλωση που συνέπεσε με την πιο ηλιόλουστη και ζεστή μέρα του έτους ως τώρα.

Οι διακρίσεις και οι συμμετοχές

Δεύτερη στη γενική κατάταξη του Ημιμαραθωνίου τερμάτισε η Χριστίνα Κατζουράκη και τρίτος στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων ο Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης.

Στις κατηγορίες τους στα 21,1χλμ 2ος ήταν ο Δημήτρης Φράγκος και 3οι οι Νίκος Σκούταρης, Κατερίνα Καραντζιά. Μάλιστα η Κατερίνα Καραντζιά έτρεξε τον πρώτο της Ημιμαραθώνιο, όπως επίσης η Βάνα Σπύρου, η Άρτεμις Λιόλιου, η Ευμορφία Ντόβα, ο Γιάννης Καζανίδης και ο Γιάννης Μυλωνάς.

Αρκετοί δρομείς πέτυχαν ατομικό ρεκόρ στο αγώνισμα, όπως οι Δημήτρης Φράγκος, Μιχάλης Σαράντης, Αχιλλέας Καλαμάκης, Κώστας Αναγνώστου, Κατερίνα Τσάγγαρη και Χριστίνα Χατζηγιαννίδου.

Η ομαδικότητα κυριάρχησε τόσο στον Ημιμαραθώνιο με κοινό τετραπλό τερματισμό από τους Τόλη Κουσουμπέ, Νίκο Κρητικό, Κατερίνα Καραντζιά και Κώστα Παλάντζα, όσο και στον αγώνα των 5χλμ με κοινό τριπλό τερματισμό από τους Νίκο Μήλιο, Ηλία Σαρρηγιάννη και Σπύρο Τρύφωνος.

Το αποκορύφωμα ήταν, όταν στα 21,1χλμ τερμάτισαν μαζί οι Αθανάσιος Μαργαρίτης, Αναστάσιος Τζίντζιος, Γιώργος Γκαβαρδίνας μαζί με δρομείς της 111 Πτέρυγας Μάχης, ανάμεσα στους οποίους ήταν και ο Ολυμπιονίκης Νίκος Σκιαθίτης που έτρεξε με τα χρώματα της 111 ΠΜ.

Ο ΣΔΒ μετέχει ανελλιπώς στη διοργάνωση στις 12 χρονιές που διεξάγεται και ισάριθμες συμμετοχές συμπλήρωσε ο Κώστας Παλάντζας με 10 αγώνες στα 21,1χλμ και 2 στα 5 και 6χλμ. Τις 10 συμμετοχές στον Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκας-Τρικάλων έφτασε ο Αργύρης Βουρλογιάννης.

Ο αγώνας είχε 1.276 τερματισμούς στον Ημιμαραθώνιο, 1.013 στα 5 χιλιόμετρα, 763 στον Παιδικό Αγώνα. Ο Σύλλογος Δρομέων Βόλου συγχαίρει τον Σύλλογο Δρομέων Τρικάλων και όλους όσοι συνέβαλαν στην άριστη διοργάνωση.

Στην Αθήνα

17.000 δρομείς έτρεξαν στη μεγάλη γιορτή της Αθήνας, τον 8ο Διεθνή Ημιμαραθώνιο, και τους παράλληλους αγώνες. 5.576 τερμάτισαν στον κύριο αγώνα των 21,1 χιλιομέτρων, ανάμεσά τους 9 αθλητές του Συλλόγου Δρομέων Βόλου, που είχε έτσι για μια ακόμη φορά σημαντική παρουσία σε όλα τα μεγάλα γεγονότα της Κυριακής. Ήταν μια εντυπωσιακή μέρα για την πρωτεύουσα, με το κέντρο της πόλης να χαρίζει διαφορετικές εικόνες σε δρομείς και επισκέπτες. Από τον ΣΔΒ έτρεξαν οι:

3493 Μπάρδας Χαράλαμπος 2.14.57 2.13.41
4862 (950η) Πραγματευτή Νεραντζούλα 2.35.50 (2.34.34)

Κι άλλες συμμετοχές σε αγώνες την Κυριακή 10 Μαρτίου

Αγώνες έγιναν και την προηγούμενη βδομάδα, έστω λιγότεροι λόγω του τριημέρου των Αποκριών. Ο Νίκος Σκούταρης τερμάτισε νικητής στη γενική κατάταξη του 5ου Αγώνα Δρόμου Ραμνούς Αττικής με 1.19.22. Ο αγώνας των 19,5 χιλιομέτρων είχε 166 συμμετοχές, ενώ άλλοι 102 έτρεξαν στα 6,5 χιλιόμετρα. Ο Νίκος Σκούταρης μετείχε επίσης την επόμενη μέρα στον εορταστικό 11ο Αγώνα δρόμου Καθαράς Δευτέρας 10χλμ στο Αλεποχώρι Αττικής και τερμάτισε 2ος με 41’33. 181 ήταν οι συμμετέχοντες.

Τις επιτυχημένες αγωνιστικές εμφανίσεις συνέχισε ο Βασίλης Ζαφειρίου ο οποίος έτρεξε στον αγώνα 5.500 μέτρων του 5ου Lycabettus Run και τερμάτισε 39ος με χρόνο 31.18. Στην Κύπρο, η Ελένη Πρατσή κατέλαβε τη 2η θέση γυναικών και 8η γενικής στον ορεινό αγώνα Akamas Blossom Trail Running Festival 2019 (7 χιλιόμετρα) με 49’52. Τερμάτισαν 73 δρομείς, ενώ συνολικά 250 έτρεξαν στις 4 διαφορετικές αποστάσεις.