Φιλική ήττα από τη Σερβία για την Εθνική

Με σκορ 64-71 στο ΟΑΚΑ στην πρεμιέρα του

Φιλική ήττα με σκορ 64-71 για την Εθνική Ελλάδος από τη Σερβία στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της πρεμιέρας του τουρνουά «AEGEAN Ακρόπολις».

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν ακόμη και με 15 πόντους, η Ελλάδα αντέδρασε και μείωσε μέχρι και τους τρεις τρία λεπτά πριν τη λήξη, με τους Σέρβους να παίρνουν προβάδισμα νίκης με το τρίποντο του Μπούντουριτς στο 38’.

Πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε η Εθνική Νέων Ανδρών για το χάλκινο στο Ευρωπαϊκό U20, ενώ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τη δολοφονία του οπαδού της ΑΕΚ.

Ο Ρογκαβόπουλος έβαλε 19 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ για την Εθνική, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς σημείωσε για τους Σέρβους 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-16, 35-39, 49-57, 64-71

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Ουόκαπ (10 ασ.), Ρογκαβόπουλος 19 (1), Λούντζης 5, Λαρεντζάκης, Μωραϊτης 2, Αγραβάνης 1, Μποχωρίδης 2, Παπαγιάννης 6 (2), Παπαπέτρου 11 (1), Αντετοκούνμπο 7 (1), Μήτογλου 9 (2τρ., 10ρ.), Χατζηδάκης 2

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Πέτρουσεφ 5, Γιόβιτς Ν., Μπογκντάνοβιτς 15 (3), Μαρίνκοβιτς, Ντόμπριτς 6, Ρίστιτς 11 (1), Γκούντουριτς 14 (2), Νέντοβιτς, Νταβίτσοβατς, Αβράμοβιτς 6 (1) και Μιλουτίνοβ 14