Φιλική ήττα με 0-1 από τη Βέροια για τον Ολυμπιακό Βόλου

Τη φιλική ήττα γνώρισε από τη Βέροια στο Πανθεσσαλικό ο Ολυμπιακός Βόλου με 0-1 με γκολ του Άρτσε με φάουλ στο 6’. Οι γηπεδούχοι δεν ανταποκρίθηκαν τόσο καλά στο πρώτο μέρος, αν και είχαν μία μεγάλη φάση με τον Φλίγκο να ισοφαρίσουν, αλλά στην επανάληψη ανέβηκαν και δικαιούνταν την ισοφάριση, δείχνοντας αρκετά θετικά στοιχεία. Να σημειωθεί ότι η Βέροια από το 78’ έπαιζε με δέκα λόγω τραυματισμού του Ασίγκμπα, τον οποίον δεν υπήρχε άλλος διαθέσιμος παίκτης να τον αντικαταστήσει.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Κατσούλη στο τέρμα, τους Στασινόπουλο, Τέλλο, Κωστόπουλο, Ανδρέα Κόκκα στην άμυνα με φορά από τα δεξιά προς τ’ αριστερά, ενώ στο κέντρο ήταν στον άξονα οι Πότσι, Οικονόμου και Ντα Κόστα και στις πτέρυγες οι Μπρίτος και Δωματάς. Τέλος προωθημένος ήταν ο Φλίγκος.

Στο δεύτερο μέρος οι ερυθρόλευκοι είχαν στην άμυνα τους Ιωαννίδη, Τέλλο, Κωστόπουλο και Ανδρέα Κόκκα, στον άξονα της μεσαίας τους Κολημήτρα, Οικονόμου, Σταύρου, στα πλάγια τους Δωματά (δεξιά) και Ευθυμιάδη (αριστερά) και φορ τον Αναστασίου.

Η Βέροια στην αρχή του παιχνιδιού είχε στην άμυνα τους Μαλόν και Ασίγκμπα στα πλάγια, τους Σισίνιο και Καλί στόπερ, τον Μπαλάφα αμυντικό μέσο, μπροστά ως εσωτερικά χαφ τους Άρτσε και Λινάρδο, ενώ στην επίθεση ήταν οι Σισίνιο στ’ αριστερά, Χαροντάκης στα δεξιά και στο κέντρο ο Βίτι.

Το φιλμ του αγώνα

6’ αυστηρή υπόδειξη φάουλ από τον Νικόπουλο στο ημικύκλιο, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ με τεχνική εκτέλεση φάουλ ο Άρτσε, που έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία

9’ το δυνατό σουτ του Σισίνιο από θέση μέσα αριστερά μετά από ωραία ατομική προσπάθεια αποκρούστηκε με το κεφάλι από τον Τέλλο, ο οποίος τραυματίστηκε στο πρόσωπο στη συγκεκριμένη φάση

27’ συρτό φάουλ Ντα Κόστα με δύναμη από πλάγια αριστερά, το οποίο μπλόκαρε ο Καντιμοίρης

39’ μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό με τον Ντα Κόστα να βγάζει βαθιά μπαλιά για τον Φλίγκο, που κέρδισε στον σπριντ τον Καλί και βγήκε στο τετ-α-τετ, αλλά το σουτ που έκανε απέκρουσε ο Καντιμοίρης

45’ σπουδαία ευκαιρία για τη Βέροια να κάνει το 0-2. Ο Άρτσε πέρασε για τον Βίτι, που μέσα από την περιοχή έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, αλλά η μπάλα κατέληξε στον ουρανό των διχτύων από την εξωτερική πλευρά

49’ κάθετη του Οικονόμου και πλασέ του Σταύρου, που βγήκε φάτσα με το γκολ αδύναμα πάνω στον Καντιμοίρη

50’ ο Μίλιεβιτς σούταρε εκτός περιοχής λίγο άουτ, αλλά είχε κλείσει τη δεξιά γωνία του ο Κατσούλης

52’ ο Σαρπόνγκ έφυγε στην πλάτη της άμυνας από κανονική θέση σύμφωνα με τη βοηθό Διαμαντάρα, αλλά έκανε κακό τελείωμα με αδύναμο σουτ στην αγκαλιά του Κατασούλη, αφού πρώτα καθυστέρησε στο κοντρόλ

56’ σύρραξη στον αγωνιστικό χώρο, με τον κοντοπίθαρο Σισίνιο να ρίχνει μπουνιά στον Σταύρου, που αντέδρασε, όπως ήταν φυσιολογικό, με συνέπεια να μπαίνουν στον … χορό όλοι σχεδόν οι παίκτες. Απειλήθηκε διακοπή του αγώνα, με τον Θωμά Γράφα να λέει «πάρε τους παίκτες να φύγουμε» και άνθρωπο

62’ Ιωαννίδης το φάουλ από τα δεξιά, Κωστόπουλος την κεφαλιά ψηλά πάνω από την εστία

78’ αποχωρεί τραυματίας ο Ασίγκμπα και η Βέροια συνεχίζει με δέκα, αφού δεν έχει άλλες αλλαγές

83’ μετά από φάση διαρκείας βολ-πλανέ του Ευθυμιάδη στο δεξί δοκάρι

84’ σουτ του Ευθυμιάδη από την αριστερή γωνία της περιοχής, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Καντιμοίρης

88’ δυνατό σουτ του Σταύρου εκτός περιοχής, πολύ δύσκολα σε κόρνερ ο Καντιμοίρης

89’ το κόρνερ εκτελέστηκε από τα δεξιά από τον Ιωαννίδη, η κεφαλιά του Γκίζια στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας έφυγε λίγο άουτ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Κατσούλης (61’ Παλιούρας), Στασινόπουλος (46’ Ιωαννίδης), Ανδ. Κόκκας (87’ Πατσής), Τέλλος (77’ Γκίτζιας), Κωστόπουλος, Πότσι (46’ Κολημήτρας), Οικονόμου(64’ Δήμος Κόκκας), Ντα Κόστα (46’ Σταύρου), Μπρίτος (46’ Ευθυμιάδης), Δωματάς (85’ Αγγελής), Φλίγκος (46’ Αναστασίου)

ΒΕΡΟΙΑ: Καντιμοίρης, Μαλόν (46’ Βασιλαντωνόπουλος), Ασίγκμπα, Καλί (46’ Μαραγκός), Σισοκό (46’ Μελίσσης), Μπαλάφας, Λινάρδος, Άρτσε, Σισίνιο (56’ Μαυρίας), Χαροντάκης (46’ Μίλιεβιτς), Βίτι (46’ Κωνσταντινίδης)

Διαιτητές: Νικόπουλος, Καρακίτσιος, Διαμαντάρα