Φιλική νίκη του Ολυμπιακού Βόλου με 1-0 επί της Αγίας Αννας

Φάση με πρωταγωνιστές τους Κυρίτση και Χατζητρακόσια
Με γκολ του Πετράκου στο 33'

Σε φιλικό ματς, που ήταν διάρκειας δυο 40λεπτων, ο Ολυμπιακός Βόλου στο γήπεδο του Σαρακηνού επικράτησε της Αγίας Αννας με 1-0 γκολ του Πετράκου στο 33’, ενώ πέναλτι έχασε στο 0-0 ο Μπλατσέρη.

Ο Ολυμπιακός Βόλου είχε την κατοχή της μπάλας το μεγαλύτερο διάστημα και προσπαθούσε να πιέζει ψηλά, φτάνοντας στη φιλική νίκη.

Η διάταξη των ομάδων

Για τον Ολυμπιακό Βόλου ο Σταυράκης ήταν στο τέρμα, οι Κακάμης, Κ.Σ. Καμπέρης (πλάγιοι μπακ), Παπακώστας, Παπαϊωάννου (στόπερ) στην άμυνα, ο Γκαλίτσιος ήταν ο κλασικός αμυντικός μέσος, ενώ μπροστά του έπαιζαν ως εσωτερικοί μέσοι Κυρίτσης, Πετράκος. Τέλος, οι Σκοπελίτης (αριστερά), Μπλατσέρη (δεξιά) ήταν οι εξτρέμ, ενώ ο Σέττος έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης.

Για την Αγία Αννα ο Φαγέ ήταν κάτω από τα δοκάρια, οι Σφάκας, Χατζητρακόσιας (πλάγιοι μπακ), Χολέβας, Στεργιόπουλος (στόπερ) στην άμυνα, Αργύρης, Κόλα (αμυντικοί μέσοι), Κόπο (επιτελικός), Ευαγγελός, Τσελεπής (εξτρέμ) και Κορέτα φορ.

Νας σημειωθεί ότι δεν αγωνίστηκε ο Παπαδημητρίου λόγω κήλης στον αυχένα.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

8’ πάνω από τα δοκάρια το φάουλ του Στεργιόπουλου

12’ πάσα Ευαγγελού και σουτ Τσελεπή, που μπλόκαρε ο Σταυράκης

13’ ο Μπλατσέρη βγήκε στο τετ-α-τετ μετά την πάσα του Σκοπελίτη και ανατράπηκε από τον Φαγέ. Ο ίδιος ο Μπλατσέρη ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Φαγέ

15’ εύκολο μπλοκάρισμα του Σταυράκη στο σουτ του Τσελεπή από θέση μέσα αριστερά εκτός περιοχής

18’ σουτ του Σκοπελίτη εκτός περιοχής, που έφυγε άουτ

33’ 1-0 ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό Βόλου από εναέριο κοντινό πλασέ του Πετράκου, μετά τη σέντρα του Σκοπελίτη από τα δεξιά

35’ πολύ καλή στιγμή για την Αγία Αννα, με τον Σταυράκη να διώχνει σε κόρνερ, υψώνοντας τα χέρια, το δυνατό σουτ του νεαρού Ισι Κόπο

38’ διαδοχικές αποκρούσεις Φαγέ σε επικίνδυνα σουτ των Κακάμη και Μπλατσέρη, ενώ στην εξέλιξη της ίδιας φάσης ο Καμπέρης σούταρε άουτ

Β’ μέρος

51’ εκτός εστίας η δυνατή κεφαλιά του αφύλακτου Κωτούλα μετά τη σέντρα του Κόπο από τα δεξιά

54’ σουτ στο δεξί δοκάρι σε κενή εστία από τον Σέττο μετά την πάσα του Κατσαγεωργίου, που είχε περάσει και τον Αϊντίνι, αλλά είχε βγει πλάγια

61’ σουτ του Κυρίτση στο σώμα του Χατζητρακόσια, με την μπάλα να φεύγει κόρνερ

74’ μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό Βόλου, με την κοντινή κεφαλιά στην κίνηση του Κυρίτση να φεύγει λίγο άουτ μετά τη σέντρα του Κατσαγεωργίου, που έπαιξε ως αριστερό μπακ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Αρσένος): Σταυράκης, Κακάμης, Κ.Σ. Καμπέρης, Παπακώστας, Παπαϊωάννου, Γκαλίτσιος, Κυρίτσης, Πετράκος, Σκοπελίτης, Μπλατσέρη, Σέττος

Από τον 41’ έπαιξαν οι Κ.Θ. Καμπέρης, Κατσαγεωργίου, Παπαδήμος και στη συνέχεια οι Καρατσόλης, Τζέκα, Κοκώνης, Νικόπουλος, Κοφινάς

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ (Φραγκούλης): Φαγέ, Σφάκας, Χατζητρακόσιας, Χολέβας, Στεργιόπουλος, Αργύρης, Κόλα, Κόπο, Ευαγγελός, Τσελεπής, Κορέτα.

Από το 41’ έπαιξαν και οι Ρόκας, Βέργος, Αλεξανδρίδης, Κωτούλας και στη συνέχεια οι Πολύζος, Τσιουρέλης, Αϊντίνι, Ευτυχιάδης