H Καλαμάτα απέκλεισε τον Παναιτωλικό

Η Καλαμάτα και o Παναιτωλικός χρειάστηκε να φτάσουν στη διαδικασία των πέναλτι, προκειμένου να αναδειχθεί νικητής, και εκεί γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση για τους “16” του κυπέλλου Ελλάδας με 4-3, ενώ η κανονική διάρκεια τελείωσε με σκορ 2-2.

Στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, οι Αγρινιώτες πήραν… κεφάλι στο σκορ,  με τέρμα του Φλόρες.  Η Καλαμάτα αντέδρασε άμεσα και στο 34ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά του Ρόβα, ενώ ο ίδιος παίκτης μετά από λάθος έξοδο του Στεργιάκ έκανε το 2-1.

Στο 78ο λεπτό ο Φλόρες και πάλι έφερε το παιχνίδι στα ίσα με σουτ για το 2-2.

Οι δύο ομάδες, δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους, ούτε στα επιπλέον 30 λεπτά της παράτασης και έτσι, οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Στη… ρωσική ρουλέτα η Καλαμάτα κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους “16” με 4-3.