Η Ανόρθωση για πρώτη φορά στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ

Νίκησε 71-65 την Αγριά σε ματς με αγωνία ως το τέλος

Τέσσερα στα τέσσερα στο Κύπελλο της ΕΣΚΑΘ για την Ανόρθωση που επικράτησε για τον 4ο όμιλο της μαχητικής Αγριάς με σκορ 71-65, μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι και για πρώτη φορά στη σύντομη ιστορία της προκρίθηκε για πρώτη φορά στο φάιναλ φορ του θεσμού και πρόσθεσε άλλη μία μεγάλη επιτυχία στο ενεργητικό της.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, δυστυχώς όμως δεν το απόλαυσαν οι Βολιώτες φίλαθλοι, αφου πραγματοποιήθηκε στο άδειο ΕΑΚ λόγω των μέτρων της πανδημίας. Εναλλαγές στο σκορ και δυνατά μαρκαρίσματα από τις δυο ομάδες που παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες. Από την Ανόρθωση απουσίαζαν οι Γεωργίου, Αβέλας, Ακούνια, Ανδρέογλου και Σιμώτας ενώ για την ομάδα της Αγριάς δεν αγωνίστηκαν οι Κοψιαλής, Καλογερόπουλος, Μητρουλάς και Μαλαματίνης.

Η Αγριά ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκε στο 3’ με 4-12, αλλά οι έμπειροι παίκτες της Ανόρθωσης με εκπληκτικά ποσοστά πέτυχαν στα επόμενα επτά λεπτά 20 πόντους, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 24-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με μεγάλα σουτ του Σκαμάγκα (4 τρίποντα) και του Καραμανλή προσπέρασαν στο σκορ (34-40). Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο (15-14 επιμέρους σκορ) με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έσπασαν καρδιές, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 35’ με 54-59, όμως οι γηπεδούχοι με μπροστάρηδες τους έμπειρους Μπόγδανο-Ντίκα-Καραγιώργο-Κοντάκη, που πέτυχαν και από ένα τρίποντο, και πετυχαίνοντας στο επόμενο τετράλεπτο 15 πόντους και δεχόμενοι μόλις δύο, προσπέρασαν στο 39’ με 69-61.

Δυο λάθη όμως των γηπεδούχων και εύστοχες βολές των Καραμανλή-Σκαμάγκα μείωσαν 12» πριν τη λήξη το σκορ σε 69-65. Ο Μπόγδανος με δυο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 71-65 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων, που φέτος για πρώτη φορά στην τρίχρονη ιστορία της ομάδας θα βρίσκονται στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου της ΕΣΚΑΘ.

Δεκάλεπτα: 24-18, 34-40, 49-54, 71-65.

Διαιτητές: Δόλγυρας, Τσάλας.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 15 (3), Ακριβόπουλος, Κοντάκης 9 (3), Ντίκας 14, Μπόγδανος 29 (1), Γαλανάκης, Καραθανάσης, Κοντογιάννης, Τραϊανού.

Γ.Σ. ΑΓΡΙΑΣ (Στεργιόπουλος): Κουρατίδης 3 (1), Σταυροθεόδωρος 12, Καραμανλής 24 (1), Παλάσκας 1, Καρασσάβας, Γεωργατζής 8 (1), Σκαμάγκας 17 (4), Ρόσιος 2, Σουλιώτης, Στάμος.

5. Γ.Σ. Νίκαιας 4

Απομένει το παιχνίδι στις 30/9 στις 17:00 ΑΕΒΔ – Ελευθεριακός στο κλειστό Πορταριάς.

Το απόλυτο και ο Ίωνας

Στον δεύτερο όμιλο ο Ίωνας, που είχε προκριθεί από την περασμένη βδομάδα στο Φάιναλ Φορ, έκανε το τρία στα τρία με το 80-61 επί του Αιολικού, ενώ ο Γ.Σ. Βόλου ήταν εντυπωσιακός απέναντι στην Ανάληψη, όπως αποδεικνύει το υπέρ του 84-48.