Η Ισπανία κέρδισε τη Σερβία και πήρε το χάλκινο

Μπορεί να παρέδωσε τον τίτλο του πρωταθλητή, χάνοντας στον ημιτελικό από την Ουγγαρία, η Ισπανία όμως παρέμεινε στο βάθρο των νικητών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης ανδρών, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στη Φουκουόκα. Οι Ιβηρες επικράτησαν στον «μικρό» τελικό της Σερβίας με 9-6 και κατέκτησαν το ένατο μετάλλιό τους στη διοργάνωση και τρίτο συνεχόμενο, αφήνοντας τους «πλάβι» ξανά εκτός βάθρου.

Σε αντίθεση με το ματς των δύο ομάδων στην Α΄ φάση, όπου η Ισπανία «καθάρισε» νωρίς, αυτή τη φορά οι Σέρβοι ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι ένα σημείο. Το παιχνίδι πήγαινε γκολ-γκολ ως το τέλος του ημιχρόνου, με τον Γρανάδος να διαμορφώνει με πέναλτι το 6-5 υπέρ της «ρόχα» στα τελευταία δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετικό, αφού οι απερχόμενοι πρωταθλητές κόσμου έπαιξαν άμυνα σεμιναριακού επιπέδου, εξουδετερώνοντας πλήρως τους «πλάβι». Το σκορ ανέβηκε στο 9-5 και απλά στο φινάλε ο Μιλόγεβιτς σκόραρε το έκτο γκολ της Σερβίας, μετά από 18,5 λεπτά «ξηρασίας».

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Σερβία): 3-3, 2-3, 0-2, 1-1