Η σύνθεση της εθνικής για το Ευρωπαϊκό Ομάδων

Με αρκετά δυνατά ονόματα θα μετάσχει η εθνική ομάδα στίβου στην Α΄ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ομάδων, που θα γίνει στην πόλη Κλουζ Ναπόκα της Ρουμανίας, το Σαββατοκύριακο 19-20 Ιουνίου. Συνολικά δικαίωμα συμμετοχής έχουν 13 χώρες (Ελλάδα, Λευκορωσία, Βέλγιο, Τσεχία, Εσθονία, Φινλανδία, Ιρλανδία, Ολλανδία, Νορβηγία, Ρουμανία, Σουηδία, Ελβετία, Τουρκία), αλλά σύμφωνα με τις υπάρχουσες πληροφορίες η Ιρλανδία είναι πολύ πιθανό να αποσυρθεί. Οι δύο πρώτες χώρες θα κερδίσουν την άνοδο στην Σούπερ Λίγκα, ενώ οι τρεις τελευταίες της κατάταξης θα υποβιβαστούν στη Β΄ κατηγορία.

Η αποστολή που ανακοίνωσε ο ΣΕΓΑΣ περιλαμβάνει σε κάποια αγωνίσματα και αναπληρωματικούς αθλητές/τριες, προκειμένου να δοθεί -εφόσον χρειαστεί- η δυνατότητα για αλλαγές της τελευταίας στιγμής, πριν η ομάδα αναχωρήσει για την Ρουμανία.

Αναλυτικά:

 

Άνδρες

100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

200 μ.: Γιάννης Καρυοφύλλης (ΓΑΣ Σκάλας)

400 μ.: Μιχάλης Παππάς (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)

800 μ.: Χρήστος Κοτίτσας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)

1.500 μ.: Χρήστος Παπούλιας (ΠΑΟ)

3.000 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός ΑΟ)

5.000 μ.: Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας)

3.000 μ. στιπλ: Γιώργος Σταμούλης (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου)

110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Μιχάλης Κιάφας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) αναπληρωματικός

400 μ. εμπ.: Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων)

Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)

Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (Απόλλων Πύργου)

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς)

Τριπλούν: Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων)

Σφαιροβολία: Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων) αναπληρωματικός

Δισκοβολία: Ιάσωνας Θανόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

Ακοντισμός: Δημήτρης Τσίτσος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

4Χ100 μ.: Νυφαντόπουλος, Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων), Τριβυζάς (ΟΣΦΠ), Βροντινός (ΠΑΟΚ), Βοσκόπουλος (ΑΟ Δρομέας Βάρης)

4Χ400 μ.: Παππάς, Ντέτσικας (ΑΟ Ρόδου Σταματίου), Νάκος, Κοτίτσας, Λαμπρόπουλος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Δουκατέλης (Κερκυραϊκός ΓΣ)

 

Γυναίκες

100 μ./200 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπουλης)

400 μ.: Ειρήνη Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων)

800 μ.: Έλλη Δεληγιάννη (ΣΑΚΑ)

1.500 μ.: Ανθή Κυριακοπούλου (ΓΣ Γλυφάδας)

3.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)

5.000 μ.: Αναστασία Καρακατσάνη (ΠΑΟ)

3.000 μ. στιπλ: Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος)

100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΑΟ Κάλλιστος)

400 μ. εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (ΑΟ Κύδων)

Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς), Ιωάννα Ζάκκα (ΑΟ Φιλοθέη) αναπληρωματική

Επί κοντώ: Ελένη Πόλακ (ΑΟ Φιλοθέης), Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) αναπληρωματική

Μήκος: Έφη Κολοκυθά (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας), Βούλα Παπαχρήστου (ΑΟ Κάλλιστος), Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ) αναπληρωματικές

Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ)

Σφαιροβολία: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος)

Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης)

Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)

Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)

4Χ100 μ. Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Γάτου (ΠΑΟΚ), Πεσιρίδου, Σπανουδάκη, Δαλάκα (ΑΕΚ)

4Χ400 μ.: Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων),Γναφάκη, Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου), Φέρρα (ΟΣΦΠ), Καρκαλατου (ΣΔΥ Αργολίδας)