Ικανή για μεγάλα πράγματα η Νίκη, 93-73 τους Ικάρους Σερρών

Ικανή για μεγάλα πράγματα έδειξε η Νίκη, συντρίβοντας στο κλειστό της Νέας Ιωνίας τους μέχρι πρότινος πρωτοπόρους Ικάρους Σερρών 93-73 και τους έπιασε στη βαθμολογία για τη 4η αγωνιστική του βορείου ομίλου της Β’ Εθνικής μπάσκετ ανδρών. Το παιχνίδι πριν το τζάμπολ θεωρούνταν πολύ δύσκολο, αλλά η Νίκη το μετέτρεψε σε θρίαμβο, παίρνοντας σημαντική διαφορά στο ημίχρονο με +13, την οποία διεύρυνε στο καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο μετά τη μείωση στους οκτώ στο τρίτο από τους φιλοξενούμενους.

Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του παιχνιδιού, η Διοικούσα Επιτροπή Μπάσκετ της Νίκης Βόλου τίμησε την Παρισένια Παξινού, πτυχιούχο φυσικοθεραπεύτρια, γέννημα θρέμμα Νέας Ιωνίας, με προσφυγικές ρίζες, για την πολυετή προσφορά της στο τμήμα και στο Σύλλογο και για τις υπηρεσίες που παρέχει.

Ο πρόεδρος της Δ.Ε., Μπάμπης Τουτουντζόγλου, και το μέλος της Διοικούσας, Μιχάλης Χατζηδημητρίου, πρόσφεραν στην κ. Παξινού, ένα βιβλίο-αφιέρωμα στη Νίκη Βόλου και οι παίκτες της χάρισαν μία φανέλα.

Η Διοικούσα Επιτροπή μπάσκετ του Γ.Σ.Β. «Η ΝΙΚΗ» ευχαριστεί τον κόσμο για την ατμόσφαιρα που δημιούργησε και σε αυτό το παιχνίδι και συγχαίρει παίκτες και προπονητικό τιμ για τη νίκη που πέτυχαν. Επίσης, εύχεται καλή συνέχεια στην ομάδα των Ίκαρων Σερρών στο πρωτάθλημα και συγχαίρει το διαιτητικό δίδυμο Ταρενίδη-Ντόγκα.

Επόμενο ματς για τη Νίκη με τους Μαχητές εκτός έδρας, που είναι μόνοι πρώτοι.

Δεκάλεπτα: 24-18, 51-38, 69-61, 93-73

Νίκη Βόλου (Πρέκας): Καραγιώργος 14 (2), Χροναίος 1, Γεωργίου 5(1), Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 2, Κουτίνας 23 (2), Τσαβές 2, Τσιούδης 4, Τσώλης 15 (3), Τάσσος 9, Φρουσκλιάς 18 (2), Διγενής

Ίκαροι Σερρών (Σίσκος): Σιδερίδης, Γεωργιανός 11, Δαλαγκόζης, Παυλίδης 2, Γκούτζιας, Παπαδόπουλος 10, Καραμπέκης 19 (1), Θολιώτης 4, Φώτογλου 4, Κακιούζης 17, Κάτος 1, Κουτσοκώστας 5(1).