Ισόπαλη 1-1 με την Τσεχία η Εθνική Ελπίδων

Σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια για πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2021 πήρε το βράδυ της Πέμπτης (10/10) η Εθνική Ελπίδων, φεύγοντας με το ισόπαλο 1-1 από την Τσεχία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιζε από το 24′ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Δημητρίου, ωστόσο άντεξε, απέφυγε την ήττα και με 7 βαθμούς σε 3 αγώνες διατηρείται για την ώρα στην κορυφή του 4ου ομίλου (6 έχει η Σκωτία, από 4 Τσεχία και Λιθουανία, 1 η Κροατία, 0 το Σαν Μαρίνο).

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπουζούκης ευστόχησε από την άσπρη βούλα μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Νταβιώτης στο 45’ και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Γιάννη Γκούμα. Οι Τσέχοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Χλότζεκ στο 75′. Ως βασικός έπαιξε ο Βολιώτης Κατράνης και ως αλλαγή ο παίκτης του ΝΠΣ Βόλος, Λύρατζης.

ΕΛΛΑΔΑ: Σιαμπάνης, Νάτσος, Νικολάου, Δημητρίου, Κατράνης, Ρέτσος, Μπαλογιάννης, Καμπετσής (84′ Μιλόγεβιτς), Μπουζούκης (53′ Λύρατζης), Νταβιώτης, Δουβίκας (27′ Eυαγγέλου)