Ήττα από τους ανώτερους Ικάρους με 85-66 για τον Ολυμπιακό Β.

Ήττα από τους ανώτερους Ικάρους με 65-66 γνώρισε ο Ολυμπιακός Βόλου στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής στα Τρίκαλα. Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω με δέκα πόντους στο ημίχρονο (46-36), δεχόμενοι δύο αναπάντητα τρίποντα στα τελευταία 40’’ του δεύτερου δεκαλέπτου, το δεύτερο μάλιστα σε νεκρό χρόνο. Έτσι, με 6-0 οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το +4 σε +10. Αυτό ήταν ένα καθοριστικό σημείο του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν όσο μπορούσαν στη συνέχεια και κράτησαν τη διαφορά σχεδόν στα ίδια επίπεδα στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν το μοναδικό που κέρδισαν όσον αφορά το επιμέρους σκορ (15-16). Έτσι, ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο στο μείον εννιά. Ωστόσο, με δεδομένη την έλλειψη εναλλακτικών λύσεων επήλθε η κούραση και η διαφορά ξέφυγε, με συνέπεια το τελικό +19 υπέρ των Τρικαλινών. Εξάλλου, είναι γνωστό για τον Ολυμπιακό Β. ότι έχει ελλιπές ρόστερ, καθώς αριθμεί μόλις εννιά άτομα και η ενίσχυση είναι επιβεβλημένη.

Σίγουρα στο τελικό αποτέλεσμα έπαιξε ρόλο και ότι ένα βασικό ατού του Ολυμπιακού Β., ο Θοδωρής Ίλτσογλου, χρεώθηκε από νωρίς με τρία φάουλ και δεν πήρε τον χρόνο συμμετοχής που θα έπρεπε, ενώ βγήκε εκτός με πέντε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Πολύ καλός ήταν ο νεαρός Στύλλας με 12 πόντους, όσους και ο θετικός Κυριακόπουλος, ενώ ξεχώρισαν οι Μπόγδανος με 19 και Μπουσκολίτης με 15.

Τα 6/24 τρίποντα των φιλοξενουμένων, τη στιγμή που οι Ίκαροι είχαν 13/25 λένε πολλά, όπως και το 66% συνολικά των γηπεδούχων εντός παιδιάς έναντι του 35% του Ολυμπιακού Β.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 46-36, 61-52, 85-66

ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Μητσιάδης): Κολότσιος Α. 8, Μέξης 8, Βλάχος 19, Κολότσιος Β., Αργύρης 6, Χατζής 4, Ντούρβας 3, Τζιοβάρας 3, Μούμογλου 11, Φούντας 23, Μπαρμπαρούσης, Στάνκοβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Γκουγκουτούδης): Στύλλας 12 (2), Ίλτσογλου 3 (1), Κυριακόπουλος 12, Μπόγδανος 19, Μπουσκολίτης 15 (3), Σκαμάγκας, Αναστασόπουλος 2, Χαρχαρής, Λουλούδης