Ήττα για την Ανόρθωση από τον ΑΟ Τρίκαλα, 65-80

Πρώτη νίκη για την Αγριά

Σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση, με αρκετές τεχνικές ποινές αλλά και με τη λήξη του, η η Ανόρθωση δεν κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε απέναντι στον ΑΟ Τρίκαλα από τον οποίο γνώρισε εντός έδρας ήττα με σκορ 65-80, και με τους γηπεδούχους να στρέφουν τα πυρά τους κατά των διαιτητών Σιταρίδη και Αγραφιώτη.

Γενικότερα ήταν μία αναμέτρηση στην οποία η Ανόρθωση έδειξε ότι ήθελε και ότι μπορούσε να διεκδικήσει πράγματα, και αυτό κατάφερε μέχρι το ημίχρονο τουλάχιστον, όταν και είχε βραχεία κεφαλή στο σκορ 41-38. Στο τρίτο δεκάλεπτο πάλι άλλαξαν οι ισορροπίες με τον ΑΟΤ να βρίσκει επιθετικές λύσεις ενώ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν πολλές φορές για τα διαιτητικά σφυρίγματα, ειδικά όταν αυτά έρχονταν ενώ προσπαθούσαν να μειώσουν στο σκορ και να πάρουν και πάλι το προβάδισμα. Τα σφυρίγματα όμως δεν άλλαξαν, με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 65-80, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο αποβλήθηκε και ο προπονητής της βολιώτικης ομάδας, Μιχάλης Καπουρνιώτης.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-38, 52-60, 65-80

Ανόρθωση Βόλου (Καπουρνιώτης): Καραγιώργος 8 (2), Μπέας, Γκοντόπουλος 6 (1), Ίλτσογλου 4, Καραθανάσης, Μπόγδανος 20(1), Αγκρής, Τζούμας, Σιμάκης 23 (4), Σκαμάγκας, Φιλίππου, Παρασκευάς 4.

ΑΟ Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Φρύδας 2, Τζιάννης 6(1), Ορόκο 4, Ρούτσι, Λεπενιώτης 8, Γκαντιάς 10(1), Αργύρης Ντ. 20(3), Αρκούδας 2, Σούλκο 23(1), Ευαγγελακόπουλος, Αργύρης Σ. 2, Τσιτσάνης 3.

Με νέο πρώτο προπονητή (Στρατίκης αντί Κοσμάτου) η Αγριά την ίδια στιγμή έφτανε στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, και μάλιστα εκτός έδρας, επικρατώντας στη Νίκαια Λάρισας 65-73 σε βάρος της τοπικής Νίκαια 2012!

Πρώτος σκόρερ για το βολιώτικο σύνολο ήταν ο Βλαχογιάννης με 18 πόντους, και ακολούθησαν οι Καραμήτσος με 9 και οι Ντάκης και Χατζόπουλος πετυχαίνοντας έκαστος από 8.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 29-33, 48-57, 65-73

Νίκαια 2012 (Γκόρης): Καραδήμας 18, Μουράτης, Κοντογιάννης 5, Κουραμάς 5, Σιμόπουλος, Σιαμέτης 6, Μοσχόπουλος 9 (1), Χασιώτης 14 (1), Παπαδόπουλος, Φιλιππόπουλος 8.

Αγριά (Στρατίκης): Καραμανλής 5, Ρόσσιος 2, Ντάκης 8(2), Καραμήτσος 9, Αμπάρης 5, Τσίρος 4, Βλαχογιάννης 18, Αντωνόπουλος 4(1), Σαλεπτσής 4, Χατζόπουλος 8(1).