Ήττα για την «καταραμένη» Νίκη στις Σέρρες, 70-59 από τους Ικάρους

Η «γκίνια» που δε σπάει, έφερε για τη Νίκη ακόμα μία ήττα στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μπάσκετ ανδρών, αυτήν τη φορά στις Σέρρες από τους τοπικούς Ικάρους, με 70-59, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του βορείου ομίλου του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γρηγόρη Γιασσάρη, συγκεκριμένα, πήγε στην πόλη της Βόρειας Ελλάδας να αντιμετωπίσει μία συνδιεκδικήτρια της παραμονής, χωρίς “καθαρό” οργανωτή, με τον Γεωργίου να αποτελεί παρελθόν και τον Αναγνωστόπουλο να είναι τραυματίας. Ο μοναδικός εν δυνάμει πλέι μέικερ της αποστολής ήταν ο Βασίλης Γιωτόπουλος, ο οποίος τραυματίστηκε κι αυτός στο 12′, με τους κυανόλευκους να αγωνίζονται χωρίς χειριστή για περίπου 30 αγωνιστικά λεπτά! Με τους Παναγιώτη Τσώλη και Θωμά Καραγεώργο να αναλαμβάνουν χρέη πόιντ γκαρντ, οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για το ροζ φύλλο, πηγαίνοντας εξαιρετικά για περίπου 30 αγωνιστικά λεπτά.

Τα 5/11 τρίποντα του πρώτου ημιχρόνου και η ευστοχία της από τη γραμμή των βολών στο τρίτο δεκάλεπτο έφεραν τη Νίκη σε θέση ισχύος στο 30′ (52-53). Παρ’ όλα αυτά, η απουσία σωστής οργάνωσης του παιχνιδιού επιθετικά, σε συνδυασμό με την κόπωση κάποιων αθλητών, έφεραν ένα “μπλακ άουτ” στην τελευταία περίοδο για τους κυανόλευκους, οι οποίοι τελικά ηττήθηκαν με 70-59, στο δεύτερο συνεχόμενο ατυχές τους αποτέλεσμα μακριά από το Κλειστό Γυμναστήριο της Νέας Ιωνίας.

Πλέον, το παιχνίδι του ερχόμενου Σαββάτου στις 5 το απόγευμα, κόντρα στους Μαχητές Πειραματικού Πεύκων (υπέβαλαν αίτημα για αλλαγή μέρας) στον Βόλο, αποκτά χαρακτήρα “τελικού” για τη Νίκη, η οποία κυνηγά τα “ροζ φύλλα” που θα της δώσουν την παραμονή της στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-33, 52-53, 70-59

Ίκαροι Σερρών (Σίσκος): Κάτος 5 (1), Γεωργιανός 13 (2) Κακιούζης 26 (1), Κουτσοκώστας 2, Καραμπέκης 10, Θολιώτης 6, Φώτογλου 8 (1)
Νίκη Βόλου (Γιασάρης-Στρατίκης): Καραγεώργος, Βερτζάγιας, Καρπέτης, Γιωτόπουλος, Κουτίνας 17, Τσαβές, Τασιούδης 13 (3), Τσώλης, Τάσσος 15, Φρουσκλιάς 14 (1), Διγενής