Ήττα για τις Γυναίκες της Νίκης, 77-62 από τον Πιερικό-Αρχέλαο

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών της Νίκης Βόλου στο πρώτο της ουσιαστικά επίσημο παιχνίδι για το πρωταθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας, καθώς γνώρισε την ήττα στην έδρα του Πιερικού-Αρχέλαου με σκορ 77-62, παρά το γεγονός ότι τουλάχιστον μέχρι το ημίχρονο έδειξε ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανόλευκες» δεν βρήκαν τις λύσεις που ήθελαν, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς υπέρ τους και να τη διατηρήσουν μέχρι τέλους της αναμέτρησης, αυξάνοντάς την μάλιστα στους 15 πόντους. Από το σύνολο της Νίκης Δεληγιάννη με 18, Αγαγιώτη με 13 και Αρτεμισίου με 11 πόντους πάλεψαν, ωστόσο η Τελίδοιυ με τις Μάντζου και Καρατάσιου ήταν αυτές που έκαναν τη ζημιά.

Tα δεκάλεπτα: 15-16, 37-35, 54-45, 77-62

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 24(4), Κιολέογλου 10, Μάντζου 10(2), Καρανικόλα, Κιλ, Λάππα 6, Μάντη, Μπαγκλαρίδου 5, Μπουμπουλέντρα 10, Καρατάσιου 10(2), Παπακώστα 2, Ζαρκανέλα.

Νίκη Βόλου (Γαλανάκης): Ράπτη, Κωστούλα 9(1), Αγαγιώτη 13(1), Δεληγιάννη 18, Ντέγκα, Κοπάνου, Αρτεμισίου 11(1), Κατσιοπούλου 2, Τότση Ι., Ζουμπούλη 2, Τότση Α.