Έχασε με πλασματικό σκορ στα Γιάννενα ο Ολυμπιακός Βόλου

Ήττα με πλασματικό σκορ στα Γιάννενα για τον Ολυμπιακό Βόλου, ο οποίος στάθηκε αντάξιος των προσδοκιών στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά η ανωτερότητα του ΑΓΣΙ, σε συνδυασμό με την κακή διαιτησία στα τελευταία λεπτά, “λύγισαν” τους ερυθρόλευκους που έχασαν με 86-62, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ Ανδρών.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη τήρησε κατά γράμμα το αγωνιστικό της πλάνο και πάλεψε στα ίσια την τρίτη ομάδα της βαθμολογίας στην έδρα της, για περίπου 32 αγωνιστικά λεπτά. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγείτο (14-16), ενώ η διαφορά που πήραν οι γηπεδούχοι στο 20′ (44-34) ανατράπηκε από τον Ολυμπιακό που στο 30′ μείωσε στους δύο πόντους (58-56) και προηγήθηκε στην αρχή της τελευταίας περιόδου. Στα κρίσιμα σφυρίγματα, τα οποία διαμόρφωσαν το τελικό πλαίσιο της αναμέτρησης, όμως, οι διαιτητές έπαιξαν… «100-0» για τους γηπεδούχους, σύμφωνα με τα λεγόμενα των ιθυνόντων του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα η ομάδα των Ιωαννίνων να “ξεφύγει” στο σκορ. Από ‘κει και πέρα, το τεχνικό επιτελείο των ερυθρολεύκων ξεκούρασε ορισμένους καλαθοσφαιριστές στα τελευταία λεπτά, προκειμένου να προφυλαχθούν, ενόψει της συνέχειας, με το σκορ να παίρνει αυτήν τη μεγάλη διάσταση, μέχρι το τέλος της αναμέτρησης (86-62).

Πλέον, ο Ολυμπιακός κοιτάζει τον επόμενο αγώνα-τελικό κόντρα στη Μελίκη εντός έδρας, στη μεγάλη προσπάθεια που κάνει για την παραμονή.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 44-34, 58-56, 86-62

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης, Τσαμπαλάς): Καννής 5(1), Ζαμπέτης 18(2), Σαχπατζίδης, Καλφαλίδης, Αντωνίου, Πουρνάρας 5, Χρύσης 24(1), Μάκης 4, Παπανικολάου 2, Θυμνιός 14, Φίλιος 8(2), Θώδης 6

Ολυμπιακός Βόλου (Γκουγκουτούδης): Στύλας 11(3), Ίλτσογλου 7(1), Μπόγδανος 13, Κωστούλας 15, Μπουσκολίτης 3(1), Σκαμάγκας 9, Αναστασόπουλος, Χαρχαρής 2, Λουλούδης 2.