Κακή επιθετικά η Νίκη, ήττα στον πόντο από τον Έσπερο

Κάνοντας ένα πολύ κακό επιθετικά παιχνίδι, η Νίκη έχασε σε ματς-ντέρμπι ως το τελευταίο δευτερόλεπτο στη Λαμία από τον Έσπερο με 53-52 και μαζί μία μεγάλη ευκαιρία για το δεύτερο διπλό στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται πίσω στο ημίχρονο με έξι (24-18) και με τέσσερις στο 30’ (39-35), με το επιμέρους σκορ 14-17 στην τελευταία περίοδο να μην τους είναι αρκετό.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Φύκα των γηπεδούχων μετά το ισόπαλο 50-50 να πετυχαίνει ένα καθοριστικό τρίποντο (53-50), που ήταν και το μοναδικό του στο ματς. Ο Φρουσκλιάς με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αφού εν συνεχεία οι Λαμιώτες αστόχησαν σε δύο βολές κι αφού κερδήθηκε το ριμπάουντ η Νίκη είχε 8’’ για επίθεση. Αρχικά οι παίκτες του Έσπερου πήγαν να κλέψουν, αλλά έβγαλαν την μπάλα έξω και πλέον απέμεναν 2’.8’’ με επαναφορά στο μισό γήπεδο.

Η πάσα έγινε στον Θωμά Καραγεώργο, που έκανε air ball σε σουτ χωρίς καλές προϋποθέσεις και έτσι χάθηκε το ματς. Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει πλέον ισόβαθμες τις δύο ομάδες.

Μόνο ο Φρουσκλιάς διασώθηκε επιθετικά από τη Νίκη, πετυχαίνοντας 23 πόντους.

Δεκάλεπτα:  13-9, 24-18, 39-35, 53-52

ΕΣΠΕΡΟΣ (Τσουκαλαδέλης): Ρούζιος 5, Πάππος 9 (1), Κατσαρές 4, Φύκας 5 (1), Παπαργυρόπουλος 16, Τεπετίδης 11 (2), Ολύμπιος 3

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Γιασσάρης-Στρατίκης): Καραγεώργος 2, Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 4, Κουτίνας 6, Τασιούδης 2, Τσώλης 2, Τάσσος 13, Φρουσκλιάς 23 (2), Τσαβές,  Διγενής, Βερτζάγιας.