«Κακός μπελάς» για Τσιτσιπά ο Αλιασίμ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει βρει τον… μπελά του οσάκις αντιμετωπίζει τον 18χρονο Καναδό Φέλιξ Οζέρ Αλιασίμ, αφού μετράει μόνο ήττες.

Το ίδιο συνέβη κι απόψε στα προημιτελικά του Queen’s Championships στο Λονδίνο, όπου ο Νο 21 στην παγκόσμια κατάταξη Αλιασίμ νίκησε 2-0 σετ τον Τσιτσιπά, νούμερο 6 στον κόσμο και νο 1 του ταμπλό.

Στο πρώτο σετ έγινε «μάχη», πριν το κατακτήσει ο Καναδός με 7-5. Στο δεύτερο σετ ο Αλιασίμ προηγήθηκε 3-0 και ο αγώνας διακόπηκε προσωρινά, καθώς ο Τσιτσιπάς αισθάνθηκε ενοχλήσεις και εξετάστηκε από γιατρό.

Ακολούθως κατάκτησε το γκέιμ, μείωσε και είχε τέσσερις χαμένες ευκαιρίες για ένα δεύτερο σερί, αλλά ο αντίπαλός του έκανε το 4-1 και τελικά κατάκτησε και το δεύτερο σετ, με 6-2, μαζί την πρόκριση.

Ο Αλιασίμ είχε νικήσει τον Τσιτσιπά τον περασμένο Μάρτιο στην Καλιφόρνια (Indian Wells), όπως και τις τρεις φορές που είχαν παίξει στην κατηγορία των juniors.